Čistím, čistíš, čistíme – v meste Martin sa začala jarná očista

pridané: 20.03.2014, kategória: tlačové správy

Martin (19.03.2014) – V meste Martin bude 21. marca 2014 spustená každoročná jarná údržba, ktorá bude trvať až do 26. mája 2014. Na území mesta bude rozmiestnených 183 veľkokapacitných kontajnerov, kde môžu občania vkladať aj objemný odpad a očisty sa budú konať i v jednotlivých mestských častiach, už tradične za účasti vedenia mesta.
Čoraz krajšie počasie a ústup zimy sú nielen príležitosťou pre jarnú prechádzku alebo výlet, ale aj pre jarné upratovanie našich domovov a ich okolia. Pre obyvateľov mesta Martin je tiež zvykom, že sa v areáli ich bydlísk dvakrát ročne pristavia veľkokapacitné kontajnery, ktoré im pomôžu zbaviť sa objemného odpadu. Taktiež budú všetci srdečne pozvaní na jarné očisty jednotlivých mestských častí pod záštitou primátora mesta Andreja Hrnčiara. „Som veľmi rád, že sa jarné očisty stali obľúbeným podujatím, v rámci ktorého môžeme urobiť nielen niečo pre životné prostredie a skrášlenie nášho mesta, ale aj stretnúť sa s občanmi a porozprávať
sa o ich problémoch. Je to pre mňa akýsi deň otvorených dverí, keď nechodia občania za mnou, ale ja za nimi,“
teší sa na očisty primátor.

VKK-áčky od Podhája po Stred
Už o dva dni sa môžu obyvatelia mestskej časti Podháj-Stráne zbaviť objemného komunálneho odpadu a drobného stavebného odpadu prostredníctvom veľkokapacitných kontajnerov. Firma Brantner Fatra začína s jarnou očistou práve v tejto mestskej časti a bude pokračovať podľa harmonogramu, ktorý nájdete na webovej stránke mesta a spoločnosti Brantner Fatra. Do 26. mája budú veľkokapacitné kontajnery postupne rozmiestnené vo všetkých mestských častiach a očista bude ukončená v mestskej časti Stred. Kontajnery budú umiestnené na stanovené miesto vždy v piatok po 13.00 hod. a stiahnuté nasledujúci pondelok.
Tak ako každý rok je zakázané do veľkokapacitných kontajnerov na očistu vkladať odpad s obsahom škodlivín, ako sú napríklad elektroodpad, komunikačné zariadenia, spotrebná elektronika, svetelné zdroje, pneumatiky, kyseliny, farby a podobne. Podrobný zoznam zakázaného odpadu nájdete na webovej stránke mesta. V prípade, že sa takéhoto odpadu zbaviť chcete, môžete ho odovzdať v zbernom dvore Brantner Fatra s.r.o. na ul. Robotníckej 20 v Martine. Zberný dvor môžete navštíviť počas pracovných dní v čase medzi 10.00 hod. a 18.00 hod. alebo v sobotu medzi 7.00 hod. a 15.00 hod.

A čo mestské časti?
Jarná očista neobíde ani mestské časti, kde už tradične mesto Martin v spolupráci s výbormi mestských častí organizuje stretnutia dobrovoľníkov nielen spomedzi občanov, ale aj zamestnancov a vedenia Mestského úradu. Práve títo dobrovoľníci sa spolu podieľajú na očiste areálu (nielen) svojej mestskej časti a prispievajú tým k dobrému stavu celého mesta. Od soboty 22. marca 2014 do soboty 12. apríla 2014 prebehnú jarné očisty po celom meste. „Očisty štartujú už najbližšiu sobotu 22. marca v Oddychovej zóne Medokýš a Jahodníckych hájoch, konkrétne pri prameni Medokýš. Následne týždeň po týždni nasledujú očisty mestských častí Podháj-Stráne, Záturčie, Košúty a Sever. Bodku za týmto podujatím spoločne dáme týždeň pred veľkonočnými sviatkami v Lesoparku Jedľoviny, kde určite nebude chýbať ani občerstvenie,“ uviedla hovorkyňa mesta Martin Zuzana Kalmanová. Vrecia
na odpad, zberné nádoby a pitný režim budú zabezpečené v každej mestskej časti.

Jarná očista jahodníckych hájov (formát PDF, veľkosť: 270kB)
Jarná očista v mestských častiach (formát PDF, veľkosť: 97kB)
Tlačová správa (formát PDF, veľkosť: 640kB)