Mesto Martin je už 20 rokov centrom národnej kultúry Slovákov

pridané: 05.03.2014, kategória: tlačové správy

Martin (04.03.2014) – Mesto Martin bolo pred dvadsiatimi rokmi vyhlásené za centrum národnej kultúry Slovákov žijúcich doma i v zahraničí. Pri príležitosti tohto významného jubilea sa mesto v spolupráci so svojimi partnermi postará o zaujímavý kultúrny program pod názvom Rok Martina 2014, ktorý bude prebiehať od marca do konca roka.

Mesto Martin bolo v roku 1994 vyhlásené za centrum národnej kultúry Slovákov žijúcich doma a v zahraničí Zákonom NR SR č. 241/1994 Z. z. vzhľadom na svoje kultúrno-historické postavenie a existenciu množstva kultúrnych a historických pamiatok neoddeliteľne spätých s históriou slovenského národa a jeho národno-emancipačným vývojom práve na jeho území. 20 rokov po tomto vyhlásení mesto Martin pripravilo v spolupráci s Maticou slovenskou, Centrom kultúry, n. o., Turčianskym kultúrnym strediskom, Turčianskou knižnicou a Turčianskou galériou bohatý kultúrny program pre všetky vekové kategórie.
„Mesto Martin vždy zohrávalo významnú úlohu v dejinách Slovenska a slovenského národa, a preto som veľmi rád, že Národná rada pred dvadsiatimi rokmi oficiálne ocenila jeho význam a prínos. Som si istý, že občania a návštevníci Martina sa majú počas Roku Martina 2014 na čo tešiť,“ uviedol primátor mesta Martin Andrej Hrnčiar.

Oslavy odštartujú publikáciou knihy Martinskými ulicami od autorov Igora Válka a Petra Cabadaja. Cieľom tejto publikácie je spojiť historické a súčasné pohľady na mesto Martin a „previesť“ tak zaujímavou formou Martinčanov aj návštevníkov po jeho uliciach. S publikáciou je spojená aj séria jej prezentácii, ktorá odštartuje na Dňoch mesta Martin a bude pokračovať až do konca roka vo viacerých kultúrnych zariadeniach. Druhou aktivitou osláv bude Martin v literatúre. Deň v rámci Slovesnej jari počas prvého júnového týždňa a jeho dve podujatia venované mestu. Doobeda detských a poobede dospelých divákov prevedú po historickom chodníčku literatúry v meste martinskí spisovatelia. Žiakov základných škôl určite potešia náučné súťaže o histórii a súčasnosti Martina, jeho pamiatkach, okolí a osobnostiach, ktoré budú prebiehať od marca do júna pod názvom Môj Martin alebo Kto to sedí na bielom koni. Súťažiť medzi sebou budú družstvá a ich boj vyvrcholí veľkým finále a odovzdávaním cien počas Dní mesta. Obraz mesta Martin včera a dnes pripomenie fotografická súťaž Fotopasáž 2014, v rámci ktorej budú vystavené fotografie v centre mesta. Poslednou časťou osláv bude cyklus súťaží pre študentov stredných škôl – Môj Martin alebo Neobyčajná prechádzka mestom, ktorý bude prebiehať od septembra do novembra a vyvrcholí na Dňoch sv. Martina. „Okrem uvedených hlavných aktivít sa počas celého Roku Martina 2014 uskutoční viacero sprievodných podujatí organizovaných kultúrnymi inštitúciami a organizáciami v meste. Na svoje si určite prídu všetky vekové kategórie,“ uzavrela hovorkyňa mesta Zuzana Kalmanová.

Abusus plagát

Abusus plagát