Svätomartinské hody boli do tretice opäť tradičné a remeselné

pridané: 18.11.2013, kategória: aktuality

Svätomartinské hody boli aj v tomto roku ladené tradične, na ľudovú nôtu a na podporu regionálnych remeselníkov. V šiatroch boli okrem výrobkov z dreva, drôtu, ovčieho rúna, tkaných kobercov, ručne vyrobených šperkov aj voňavá medovina či zabíjačkové špeciality. Návštevníkov čakal bohatý kultúrny program, ktorý sa tohto roku viac opieral o folklór.

Martinčania i návštevníci hodov si po tretí rok mohli vyberať z bohatej ponuky tradičných výrobkov šikovných domácich remeselníkov, ale aj z bohatého kultúrneho programu. „Mojou víziou bolo na Dni sv. Martina, keďže sv. Martin je patrónom nášho mesta, urobiť ozajstný tradičný jarmok. Odprezentovať tradičné remeslá a výrobky, budovať zdravý lokálpatriotizmus, aby naši regionálni remeselníci a prvovýrobcovia dostali adekvátny priestor. Som rád, že vízia sa stala úspešnou realitou a charakter jarmoku je hodný kultúrneho a spoločenského významu historického centra nášho mesta. Treba, aby sme si všetci uvedomili nielen kvalitu a možnosti našich turčianskych producentov rôznych výrobkov a potravín, ale zároveň aj finančný efekt takého správania. Každé euro, ktoré podržíme v regióne a nenecháme ho takpovediac odísť z dvora, pomôže posilniť lokálnu ekonomiku v týchto ťažkých časoch,“ zdôvodnil primátor mesta Andrej Hrnčiar, prečo boli Svätomartinské hody aj tohto zamerané na podporu regionálnych remeselníkov.

Návštevníci korzujúci pomedzi šiatre mohli narátať viac ako sto stánkov, vďaka čomu bola zaručená ozajstná pestrosť remeselných výrobkov. Celá jedna časť Divadelného námestia bola venovaná jedlám a gurmánskym špecialitám. Nechýbal ani stánok s tradičnými zabíjačkovými špecialitami, ktoré každoročne pripravujú členovia Mestského hasičského zboru. Ako každý rok, aj tohto roku sa počas otvorenia hodov uskutočnilo sprievod mestom s Martinom na bielom koni a odovzdanie hodového venca. Kultúrny program bol tohto roku vystavaný najmä z vystúpení miestnych folklórnych súborov, ale aj z vystúpení kapiel Labužníci a DeART – Náhodní pocestní.
Súčasťou Svätomartinských hodov býva aj slávnostná svätá omša v Kostole sv. Martina, ktorá sa tohto roku konala z organizačných dôvodov až o týždeň v sobotu 17. novembra.

Dôvody, prečo mesto Martin upustilo od organizovania jarmoku s mnohokrát pochybným tovarom, sú viaceré. Hlavný dôvod bol ten, že mesto na podujatia dopláca zo svojho rozpočtu a práve jarmok vyrábal nielen najvyššiu stratu, ale aj neporiadok a hluk v meste. Preto padlo rozhodnutie, že potrebnými prostriedkami radšej podporí podujatie zamerané na prezentáciu remesiel, tradičných výrobkov a samozrejme aj primerané občerstvenie a slušnú zábavu spojenú s kultúrnym programom pre všetky vekové kategórie návštevníkov.Rozmanitosť remeselných výrobkov zaručoval vysoký počet stánkov.O výrobky pre deti nebola núdza.