Olympionici budú mať na Národnom cintoríne svoj pamätník

pridané: 18.11.2013, kategória: aktuality

V stredu 6. novembra bol na Národnom cintoríne slávnostne odhalený základný kameň Národného pamätníka olympionikov, ktorý bude niesť mená 24 zosnulých športovcov z olympijských hier od čias Rakúsko – Uhorska až po súčasnosť a tiež aj 55 mien žijúcich olympionikov, ktoré sa tu objavia.

„Pred dvoma rokmi, pred letnou Olympiádou, sme spolu s pánom Ivanom Čiernym zo Slovenského olympijského výboru a taktiež s pánom prezidentom Františkom Chmelárom hovorili na Národnom cintoríne o myšlienke urobiť na najvýznamnejšom slovenskom cintoríne, kde sú uložené pozostatky najvýznamnejších osobností politického, spoločenského a kultúrneho života na Slovensku, nejaké pietne miesto aj pre olympijských športovcov, ktorí preslávili Slovensko. Olympijskí medailisti sú hrdinami nielen v športe, pretože preslávili svoj národ, svoju krajinu a som presvedčený, že práve Národný cintorín v Martine je jediné miesto na Slovensku, kde takýto pamätník môže byť umiestnený a som veľmi rád, že v spolupráci so Slovenským olympijským výborom sa nám to podarilo. Mesto Martin chce podporiť zo svojho rozpočte časťou finančných prostriedkov realizáciu tohto samotného pamätníka, a ja verím, že už na budúci rok, kedy budeme oslavovať dvadsiate výročie zákona o meste Martin, že práve v tento významný rok budeme otvárať toto dielo,“ reagoval primátor mesta Andrej Hrnčiar.
Na architektonickej súťaži pre tento pamätník sa podieľal Útvar hlavného architekta mesta Martin. Výroba pamätníka má stáť 40 až 50 tisíc eur, pričom mesto Martin chce prispieť polovicou.
Slávnostný akt odhalenia základného kameňa Národného pamätníka olympionikov, na ktorom je uvedené - Národný pamätník olympionikov. Česť pamiatke tých, čo preslávili Slovensko - sa uskutočnil za účasti významných slovenských osobností zo športového a verejného života. Okrem atlétov Lucie Klocovej a Štefana Balošáka aj dvaja dvojnásobní olympijskí víťazi vo vodnom slalome – Michal Martikán a Elena Kaliská. „Je to veľká chvíľa pre olympionikov. Je to uctenie si športovcov, ktorí inšpirovali nielen nás, ale aj mládež,“ povedal Michal Martikán.
Ako povedal viceprezident SOV pre olympizmus Vladimír Miller zo Slovenska vzišlo doteraz 79 olympijských medailistov, ktorí reprezentovali viaceré štátne útvary – Uhorsko, Československo a Slovenskú republiku. Z nich 24 už nie je medzi nami.

Základný kameň poklepali okrem martinských medailistov Lucie Klocovej, ktorej bolo nedávno udelené Čestné občianstvo mesta Martin, a Štefana Balošáka aj ďalší olympionici ako Michal Martikán či Elena Kaliská.