Martin má nový kultúrny stánok – Mestskú scénu

pridané: 29.10.2013, kategória: tlačové správy

Mesto Martin predstavilo v sobotu 26. októbra počas koncertu eMTé fest nový priestor - Mestskú scénu. Kultúrne podujatia pod taktovkou mesta už budú znieť z týchto nových priestorov priamo na pešej zóne oproti turčianskej knižnici.

Zrodilo sa nové miesto, kde Martinčania budú môcť chodiť za kultúrou – Mestská scéna. Prvým podujatím, ktoré z týchto priestorov odznelo bol už piaty ročník eMTé festu. V novembri tu však odznejú ďalšie hudobné či divadelné predstavenia.

Mestská scéna vznikla ako priestor pre koncerty lokálnych kapiel, ale aj multižánrové kultúrne a spoločenské podujatia v meste Martin.
“Začíname novú éru kultúry v Martine a akciou eMTé fest začíname na novej scéne – Mestskej scéne v Martine. Som veľmi rád, že nový šéf kultúry v meste – teda neziskovej organizácie Centrum Kultúry, Jakub Kováč, prišiel s nápadom, kde chceme dať priestor predovšetkým miestnym umelcom a kapelám, tak aby klubový život v meste rozkvital. Pretože kultúra to nie sú len tie mainstreemové akcie ako sú napríklad Dni mesta, ale hlavne tie klubové, ktoré má každé mesto a som veľmi rád, že my ich budeme zastrešovať ako mesto. Už teraz môžeme vidieť program na november, ktorý je rôznorodý, sú tam koncerty, divadlá pre deti a takto to bude pokračovať ďalej. Verím, že sa tu vybuduje stabilná scéna, ktorú budú navštevovať všetci Martinčania bez ohľadu na vek. Už teraz pripravujeme ďalšie akcie, tak aby bol rok 2014, kedy uplynie 20 rokov od vzniku zákona o Martine, pestrý a aby sa v ňom konalo viac kultúrnych podujatí,“ prezradil primátor mesta Andrej Hrnčiar po otvorení Mestskej scény v sobotu 26. októbra.

„Najskôr sme skúšali vyberať medzi vhodnými priestormi, ktoré má mesto vo svojom vlastníctve. Do úvahy sme brali najmä to, aby tu bola minimálne kapacita 100 až 120 miest na sedenie, možnosť prispôsobenia sály a možnosť inštalácie a umiestnenia technických prvkov ako je javisko, reflektory, zvuková technika, vhodná šatňa a kancelárske priestory, priestor na zriadenie pokladne a podobne. Naše kritériá spĺňali štyri priestory – v Kine Moskva, sále CVČ Kamarát, starej výmeničke v Štúrovej štvrti a areál SIM v Priekope. Po vyhodnotení všetkých možností a vstupných investícií sme dospeli k názoru, že v súčasnej dobe sú tieto alternatívy finančne nereálne a nakoniec sme sa rozhodli pre priestor priamo v centre mesta na Ul. M. R. Štefánika 54, ktorý si niekto môže pamätať ako bývalý HiFi klub,“ zrekapituloval postup pri výbere priestoru nový riaditeľ Centra Kultúry, n.o. Jakub Kováč.

Centrum kultúry je schopné celoročné náklady na prenájom pokryť v rovnakom objeme ako pominulé roky stáli jednotlivé prenájmy. Priestor netreba zakaždým prenajímať a tak výraznou pridanou hodnotou tejto novej koncepcie je možnosť sledovať takmer bez obmedzenia po celý rok na Mestskej scéne koncerty, divadelné predstavenia pre deti i dospelých, ale aj filmový klub, detské filmové predstavenia, literárno-hudobné večery, workshopy, diskusie a podobne.

TS Mesto Martin má nový kultúrny stánok - Mestskú scénu (pdf)

Ako prvá na novej Mestskej scéne vystúpila kapela Tu v dome.Novým riaditeľom Centra Kultúry n.o. je Jakub Kováč.Príhovor primátora Andreja Hrnčiara na novej Mestskej scéne.Vrchné poschodie patrilo pesničkárom.

Novembrový program na Mestskej scéne:01.11.2013 piatok o 20.00 h - Čisté Tvary
– veľký návrat alternatívnej hudobnej formácie na koncertné pódia
03.11.2013 nedeľa o 15.00 h - Psíček a mačička - Divadlo Babscénus
– činoherno-bábková inscenácia s pesničkami podľa známej predlohy Josefa Čapka
08.11.2013 piatok o 20.00 h - Ľubo Šamo Project
– martinská zostava predvedie jazzové štandardy prearanžované do novej podoby
10.11.2013 nedeľa o 15.00 h - Havo Slavo - Harry Teater
– interaktívna bábková rozprávka pre deti
15.11.2013 piatok o 20.00 h - Peter Janků a DeART - Náhodní pocestní
– pesničkár Peter Janků na turné … stále je o čom spievať!
– vrútocko-martinská zmes folk-rocku, bluesu a jazzu
17.11.2013 nedeľa o 15.00 h - Psíček a mačička - Divadlo Babscénus
– činoherno-bábková inscenácia s pesničkami podľa známej predlohy Josefa Čapka
23.11.2013 sobota o 20.00 h - Šleha a U2 Revival SK
– koncert dvoch martinských kapiel
29.11.2013 piatok o 20.00 h - Peter Piatko a NORISS
– martinský pesničkár, jeho hudba a texty s množstvom nenápadných, inteligentných poínt
– priama textárska výpoveď a vyzretý pódiový drive folkrockového pesničkára

Zmena programu vyhradená.
Vstupné je jednotné na všetky podujatia: 3 €, pre držiteľov Mestskej karty Martin 2 €, koncert kapely Čisté Tvary: 5 €
viac informácií: kultura@martin.sk, www.mestskascena.sk, tel.č.: 0918 508 578