Martinská radnica poskytne poslednej rozlúčke dôstojný priestor

pridané: 06.06.2013, kategória: tlačové správy

Od utorka 11. júna bude martinský Dom smútku uzavretý. Čaká ho rozsiahla rekonštrukcia, po ktorej bude Martičanom slúžiť dôstojné miesto na pohrebné obrady. Počas rekonštrukcie sa budú pohrebné obrady vykonávať v mestskom Dome smútku na Cintoríne v Martine Kolónia Hviezda alebo v okolitých obciach.

“Dom smútku je v nevyhovujúcom až katastrofálnom stave, môžu to potvrdiť všetci tí, ktorí sa tu niekedy rozlúčili so svojimi zosnulými. Je tu nevyhovujúce osvetlenie a ozvučenie, chýbajú toalety. Naozaj je to nedôstojné, aby 60-tisícové mesto malo Dom smútku v takomto stave. Preto sme sa rozhodli, že dôjde k jeho rekonštrukcii. Budova sa zmení zásadným spôsobom, vstup už nebude od cesty, kde obrady rušia prechádzajúce autá. Po novom bude vstup od cintorína, budú tu toalety aj pre návštevníkov cintorína. Kompletne zrekonštruovaný dom smútku dostane novú fasádu, vymenené okná, vyhovujúcu vzduchotechniku, ozvučenie a osvetlenie,” uviedol primátor mesta Martin Andrej Hrnčiar.

Ukončenie rekonštrukcie a modernizácie je naplánované na október, tak aby novembrová pamiatka zosnulých prebehla už vo vynovených priestoroch. Práce budú hradené z rozpočtu mesta pričom predpokladaná výška nákladov je 200 tis. eur. Za túto sumu mesto plánuje rekonštrukciu a modernizáciu ozvučenia, kúrenia, klimatizácie, výmenu okien či farebnú úpravu fasády. Najväčšou a najciteľnejšou zmenou však bude prestavba, po ktorej sa do obradnej miestnosti nebude vstupovať od cesty, ale vstup bude z cintorína. V zrekonštruovanom objekte pribudnú aj verejné sociálne zariadenia, ktoré budú k dispozícii nielen počas obradov, ale aj návštevníkom cintorína. Dôkazom potreby rekonštrukcie existujúceho Domu smútku sú aj výsledky elektronického prieskumu verejnej mienky, ktorý sa uskutočnil ešte začiatkom roka 2012 kedy sa téma výstavby nového alebo rekonštrukcie existujúceho Domu smútku dostala medzi top šesť tém, o ktorých Martinčania hlasovali.

Počas rekonštrukcie bude pre smútočné obrady k dispozícii mestský Dom smútku na Cintoríne v Martine Kolónia Hviezda a podľa možností po dohode aj domy smútky v okolitých obciach vo Vrútkach či v Dražkovciach.Takto by nové priestory Domu smútku mohli vyzerať po rekonštrukcii.