Peter Kašuba: Snahou mesta je vytvoriť podmienky, aby si ľudia vážili čisté mesto

pridané: 04.06.2013, kategória: aktuality

Tak, ako život prináša ľuďom rôzne nové veci a situácie, tak aj mesto z času na čas priamo či nepriamo vplýva na svojich obyvateľov. To, čo sa v poslednom období udialo v mestskej časti Priekopa, čím žije teraz a čo ju najbližšie čaká, nám v rozhovore prezradil predseda výboru mestskej časti Peter Kašuba.

1. Čo si občania mohli všimnúť za posledný rok vo vašej mestskej časti?


To, čo sa v mestskej časti za posledné obdobie urobilo, úzko súvisí s tým, na čo sa občania najčastejšie pýtajú, resp. sťažujú. Keďže takmer vždy sa im snažíme vyjsť v ústrety, pribudli tu také veci, ktoré sú im už známe. Zdôraznil by som zahustenie rozmiestnenia smetných košov napríklad na Ulici Zelená, Priekopa 4 a v blízkosti prístreškov MHD. Na Ulici Alojza Medňanského a Priekopskej pribudli pre cestujúcich dva úplne nové prístrešky MHD. Najmä v zime sme dostávali od ľudí pozitívne reakcie na ručné dočisťovanie od odpadkov na zastávkach MHD či údržbu chodníkov, ktorá pokračovala aj na jar v okolí kontajnerov, zastávok MHD i celého rajónu mestskej časti. Čo si občania už určite všimli, je terénna úprava v lokalite za kolkárňou, kde roky rástla burina a náletové dreviny. Po novom už bude aj táto lokalita, podobne ako ostatné trávnaté plochy, zaradená do harmonogramu pravidelného kosenia. Dobrou správou je, že priechod pre chodcov na križovatke Ulíc Priekopská a Kratinova je vďaka novému osvetleniu bezpečnejší. Najväčšou akciou, ktorú občania a najmä obyvatelia Kratinovej ulice už určite ocenili, je výmena kanalizačného a vodovodného potrubia, ktorá vyriešila problém so zápachom nielen na tejto ulici, ale aj u nich v domoch. V súčasnosti ešte ostáva doriešiť asfaltový povrch.Na Priekopskej ulici aj Ulici Alojza Medňanského pribudol prístrešok pre cestujúcich MHD.Priestor za kolkárňou už bude zaradený do harmonogramu kosenia.

2. Čo sa v mestskej časti aktuálne deje?


V týchto dňoch dokončujeme bezbariérový priechod pre chodcov na Ulici Zelená. Opravovali sme chodník na Ulici Chotárnej a Volgogradskej. Z väčších akcií, ktoré sa v Priekope aktuálne robia, je asfaltovanie veľkého parkoviska na Ulici J. Š. Šikuru. Občania tu často upozorňovali na rozbitý povrch, ktorý im znepríjemňoval život. Celý povrch sa zospáduje a zaasfaltuje tak, aby tam nestála voda. V lete počítame s asfaltovaním jednej z posledných prašných ciest v Priekope, na Ulici M. Dullu, na ktorú sa občania často sťažovali a písali o nej aj primátorovi. Sme radi, že celú slepú uličku vyasfaltujeme a občania sa už nebudú musieť sťažovať na technický stav tejto cesty.Rekonštrukciou prešiel aj chodník na Chotárnej ulici.Bezbariérový priechod pre chodcov na Zelenej ulici už slúži občanom.

3. Ktoré zmeny si občania možno na prvý pohľad nevšimli?


Občania si možno nevšimli, že v okolí Zelenej ulice, pribudli nové smetné koše. Keďže tu parkujú autobusy a vozia zamestnancov spoločnosti KIA, občanom tu chýbali smetné nádoby. Teraz, kým čakajú na svoj spoj do práce alebo idú z práce, odpadkov sa zbavia rýchlo a jednoducho.

4. Aké zmeny čakajú mestskú časť v najbližšom čase?


Aktuálne pracujeme na vybudovaní nového chodníka na Ulici Jána Martáka a Uzlovskej, vďaka ktorému sa zvýši bezpečie chodcov, študentov, ale aj matiek s kočíkmi, ktorí tadiaľto chodia do lekárne, čistiarne, nákupných centier či zdravotného strediska. Na chodníku od Uzlovskej k obchodným centrám popri lekárni sme vypílili náletové dreviny a v týchto dňoch tu osádzame nové smetné koše. Postupne príde na rad aj výstavba chodníka k priechodu na druhú stranu. V júni spúšťame veľmi dôležitú akciu a to vybudovanie dlho očakávaného parkoviska v Čajkovského štvrti. V blízkej budúcnosti sa Priekopa rozrastie aj o nový závod, keďže Neografia sem sťahuje komplet celú prevádzku z centra Martina.

4. S akými problémami sa boria poslanci vo vašej mestskej časti?


Problém, s ktorým sa netrápime len my v Priekope, je určite neporiadok, proti ktorému bojujeme a zabraňujeme mu všetkými možnými spôsobmi. Bude tu však dovtedy, kým si občania, a najmä mladí ľudia neuvedomia, aké dôležité je mať čisté prostredie. Veľa ľudí chodí do zahraničia, kde vidia, že čistota v meste je samozrejmosť. U nás sa tomu len veľmi pomaly približujeme. Snahou mesta je samozrejme vytvoriť podmienky, aby si ľudia vážili čisté mesto.

5. Občania majú mnoho očakávaní, ale je naopak niečo, čo by očakávali od občanov poslanci?


V súvislosti s prichádzajúcimi Dňami mesta Martin, ktoré sa uskutočnia práve v našej mestskej časti v bývalých vojenských skladoch SIM, by sme všetkých občanov veľmi radi pozvali, aby prišli na toto podujatie. Sme radi, že najväčšie podujatie v meste sa koná práve v našej štvrti a tak občania to budú mať za kultúrnym programom, ale aj za súťažami blízko. Areál SIMu je však samozrejme otvorený všetkým občanom, ktorí sa chcú prísť zabaviť a zároveň spoznať obrovské priestory, v ktorých boli kedysi vojenské sklady a s ktorými má mesto veľké plány.

Kontakty na poslancov MČ Priekopa:


Peter Kašuba: kasuba@martin.sk
Ľubomír Sýkora: sykora@martin.sk
Stanislav Thomka: thomka@martin.sk
Ľubomír Vanko: vanko@martin.sk
Peter Vons: vons@martin.sk