Martinskí hasiči dohliadajú na bezpečnosť pod Strečnom

pridané: 31.05.2013, kategória: tlačové správy

Hoci tri jazdné pruhy popod Strečno zrýchlili dopravu a stáva sa tu menej závažných dopravných nehôd s následkami, vodiči si už isto všimli, že ak sa tu stane nehoda, záchranárom trvá dlho, kým sa na miesto dostanú. To by mala vyriešiť špeciálna hasičská hliadka, ktorá tu bude počas dní, kedy je premávka najhustejšia.

Vodiči cestujúci popod Strečno už iste spozorovali, že ak sa v tomto úseku, ktorý patrí medzi nejnehodovejšie na Slovensku, stane nehoda, vytvoria sa tu dlhočizné kolóny paralyzujúce dopravu aj na niekoľko hodín. Martinskí mestskí hasiči sa pokúsia tento problém odstrániť tým, že tu budú hliadkovať vždy v piatok poobede, v nedeľu poobede a v pondelok ráno, kedy je tu premávka najhustejšia. Potvrdili to v nedeľu 19. mája po 14.h podpísaním zmluvy na odstavnej ploche pod Starihradom na ceste I/18 v úseku Strečno – Dubná Skala s Policajným zborom SR.

Kolóny popod Strečno trápia celý región


„Nachádzame sa na mieste, ktoré je z dopraveného hľadiska azda najkomplikovanejšie a najhoršie na Slovensku. Vedia o tom všetci vodiči, ktorí už popod Strečno išli, stačí nielen nehoda, ale aj len defekt či porucha na aute a okamžite sa začnú tvoriť kolóny. Komplikuje to situáciu nielen vodičom, ale celému nášmu regiónu. Mesto Martin v spolupráci s Krajským riaditeľstvom Policajného zboru SR dnes podpísalo zmluvu o spolupráci. Mestskí dobrovoľní hasiči, ktorí už niekoľkokrát ukázali svoju odbornosť a profesionalitu, tu budú hliadkovať v tie najhoršie dni – teda v piatok poobede, v nedeľu poobede a v pondelok ráno a budú okamžite schopní zasiahnuť, kontaktovať záchranárske zložky a koordinovať dopravu. Je to ústretový krok nielen voči občanom mesta Martin, ale voči všetkým vodičom, ktorí prechádzajú cez Strečno. Ja som presvedčený, že to bude mať aj psychologický efekt, hasiči budú mať oblečené výstražné uniformy,“ komentoval situáciu primátor mesta Andrej Hrnčiar.

Záchranári sa k nehode dostanú rýchlejšie


„Pokiaľ sa stane nejaká nehoda, zahltí sa cesta a nedostanú sa sem žiadne záchranárske zložky. Práve dobrovoľní hasiči by nám pomohli to akoby rozzipsovať a umožniť prejazd tým záchranárom, ktorí sú na to prednostne určení,“ zhodnotil krajský riaditeľ policajného zboru v Žiline Ivan Špánik. Počas prvého týždňa hasiči pomáhali vodičovi, ktorý dostal na aute defekt. Vďaka ich zásahu sa podarilo udržať premávku plynulú a bez väčších zdržaní.
„Každý občan môže v zmysle zákona 8, v prípade nejakej mimoriadnej udalosti dávať ostatným vodičom pokyny, takisto môžu aj hasiči, ktorí sú okrem toho vybavení reflexnými prvkami, majú vozidlá s právom prednostnej jazdy. Oni tu nebudú na to, aby regulovali dopravu, na to máme políciu, ale v prípade že vznikne mimoriadna udalosť, môžu pomáhať s plynulosťou cestnej premávky, teda pomôžu záchranárskym zložkám, resp. polícii sa sem dostať. Ale hlavne sú tu na to, aby mohli pomôcť na mieste vážnej nehody, predlekárskou pomocou, vyprostením ľudí, resp. pomôcť záchranárskym zložkám,“ vysvetlil Ivan Špánik.Jazda popod Strečno by mala byť vďaka dohľadu martinských dobrovoľných hasičov bezpečnejšia.Hasiči budú oblečení v reflexných vestách, majú vozidlá s právom prednostnej jazdy, v ktorých majú všetku potrebnú výbavu.Zmluvu medzi mestom Martin a Policajným zborom SR podpísali primátor mesta Andrej Hrnčiar a krajský policajný riaditeľ Ivan Špánik.