Rok 2012 a mesto Martin (2.polrok)

pridané: 23.01.2013, kategória: aktuality

Milí Martinčania, privítali sme nový rok 2013, ktorý začína písať svoju históriu. Predtým než si všetci zvykneme písať na konci dátumu trojku, radi by sme vám ukázali, čím žilo mesto Martin v roku 2012. Pozrite si prehľad tých najdôležitejších a najzaujímavejších okamihov v našom meste v uplynulom roku.

28.august
Scénická žatva 2012 odštartovala svoju 90-tu sezónu 28. augusta netradičnou videoprojekciou na budove Milénia v Martine. Pri príležitosti jubilejného 90. ročníka súťaže slovenských amatérskych divadelných súborov udelili organizátori Národné osvetové centrum a mesto Martin na návrh odbornej poroty Cenu za tvorivý čin roka inscenácii Boj černocha so psami Divadla Gasparego Liptovský Mikuláš v réžii Jána Mikuša. Herečke Alžbete Vagadayovej z Brezna bola udelená Cena Jozefa Kronera za celoživotný prínos v hereckej tvorbe v neprofesionálnom divadle a medailu Daniela Gabriela Licharda za významný podiel na rozvoji osvety, miestnej a regionálnej kultúry, ochrane, šírení a prezentácii kultúrneho dedičstva v Slovenskej republike i v zahraničí získal Marián Lacko.

5.september
Primátor prijal vo svojej kancelárii nórsku veľvyslankyňu Trine Skymoen, ktorá sa prišla po trojročnom pôsobení vo funkcii veľvyslankyne rozlúčiť s mestom Martin. Dôvodom jej odchodu je návrat do Nórska. Návštevu v Martine pomenovala ako rozlúčku so Slovenskom. Mesto Martin si za to obdobie veľmi obľúbila aj vďaka tomu, že v meste študuje 400 študentov medicíny. Tradíciou sa stala aj oslava Dňa ústavy Nórskeho kráľovstva, ktorá sa každoročne koná v Múzeu slovenskej dediny v Martine a nórski študenti sa tu vždy zídu, aby si zaspievali nórsku hymnu vo svojich krojoch.

14. september
V Martine je opäť viac príležitostí ako žiť zdravšie. Od polovice septembra je pre občanov otvorený oddychový areál Chodník zdravia na Severe a 16. septembra počas Martinského bicyklového dňa pribudla do zoznamu turčianskych cyklotrás aj nová cyklotrasa po bývalej tankovej ceste, ktorá vedie ponad Martin, Bystričku, Trebostovo a Turčiansky Peter. Vďaka veľkej snahe a podpore sponzorov sa podarilo pred záverom roka 8. decembra dostavať aj dve rozhľadne, ktoré sú vôbec prvými svojho druhu v Turci a ponúkajú nádherné výhľady na turčiansku prírodu na rázcestí obcí Turčianske Jaseno, Záborie a Horný Kalník. Mesto Martin a Turiec tak postupne poskytuje ďalšie možnosti pre milovníkov turizmu a cykloturistiky.

14.september
V meste sa spustila Jesenná očista, ktorá funguje podobne ako Jarná očista. Veľkokapacitné kontajnery sú vždy umiestňované v jednotlivých mestských častiach podľa harmonogramu. Jesenná očista trvala do 9. novembra.

15.september
Dobrovoľný hasičský zbor v Priekope oslávil 15. septembra 2012 už 120 - ročné pôsobenie v Turci. Mesto Martin v spolupráci s Mestským hasičským zborom v Priekope, Urbárom Priekopa a Národnou transfúznou službou SR pripravilo v tento deň pri ZŠ Priehradná podujatie Priekopský deň. Návštevníci mali možnosť počas tohto dňa ochutnať poľovnícke špeciality, darovať krv, vidieť ukážky hasenia najstaršou i najnovšou technikou, zapojiť sa do súťaží a spolu s hasičmi, predstaviteľmi mesta, mestskej polície a ďalšími hosťami osláviť 120. výročie založenia Dobrovoľného hasičského zboru v Priekope.

1. október
Ako už býva zvykom, prvý pondelok v mesiaci býva u primátora Deň otvorených dverí. Ten októbrový bol zaujímavejší tým, že primátora navštívila bábka Elwood z Ameriky, ktorá plní sny po celom svete. Na pár dní prišla plniť sny aj do Martina, kde ju medzi seba prijali žiaci Súkromnej Základnej školy BellAmos a v rámci exkurzie po meste neobišli ani primátora mesta a Mestský úrad v Martine.12.október
V piatok 12. októbra sa na Divadelnom námestí v Martine uskutočnilo sadenie Stromu mieru, ktorým mesto voľne nadviazalo na Medzinárodný deň nenásilia, ktorý si ľudia vo svete pripomínajú 2. októbra. Strom mieru, ktorý splní vyslovené želania, zasadili vzácni hostia – Paramhans svámi Mehéšvaránanda z Indie, zástupkyňa prezidentskej kancelárie Ivana Marksfeldová a viceprimátor mesta Martin Alexander Lilge. Vzácna návšteva priniesla Martinčanom, ale aj celému slovenskému národu najstaršie písomné pamiatky ľudstva – védy písané v pôvodnom jazyku, sanskrte. Vzácna písomná pamiatka bola umiestnená v Slovenskej národnej knižnici. Po oficiálnom odovzdaní knižného daru zasadili hostia pred budovou SNK symbolický Strom poznania – lipu malolistú.19. október
V polovici augusta prešiel mestský úrad organizačnou zmenou, ktorá sa dotkla viacerých oddelení a doladila jeho fungovanie tak, že dokáže teraz pracovať rýchlejšie a efektívnejšie. Počet kmeňových zamestnancov mesta ostal nezmenený a organizačná zmena nekladie zvýšené nároky na rozpočet mesta. O konkrétnych zmenách sa dozviete viac v priloženom dokumente.

22. október
Od októbrového zastupiteľstva majú Martinčania vďaka spusteniu nového hlasovacieho zariadenia rýchlejší prehľadnejší prístup k audio záznamu zo zastupiteľstva, čím sú rokovania poslancov prehľadnejšie a občanom viac k dispozícii (www.martin.sk/msz/audio). Podľa potreby a záujmu si vedia prehľadne nájsť konkrétne záznamy z rokovania triedené podľa bodov rokovania alebo mien poslancov mestského zastupiteľstva.

8. november
Zeleň patrí medzi najčastejšie témy, na ktoré sa občania sťažujú. Svedčia o tom aj početné pripomienky na webe transparentnemesto.sk. Vďaka novému všeobecne záväznému nariadeniu o ochrane drevín, ktoré vstúpilo do platnosti v decembri 2011, môžu občania podať podnet na výrub drevín novým spôsobom a bezplatne. Podnet tak nahradil doterajší zdĺhavejší a spoplatnený spôsob podávania žiadosti.

9. november
Tohtoročné Svätomartinské hody sa niesli v duchu tradičných remesiel, ktoré vystriedali predchádzajúce stánky s čínskym tovarom. Tento ťah martinskej radnice mal na zreteli najmä podporu podnikateľov z regiónu. Aby sa atmosféra tradičných trhov znásobil radnica sa rozhodla pripomenúť historický význam mesta Martin v národných dejinách netradične tentokrát tým, že v uličkách trhov sa prechádzali aj historické osobnosti ako Fraňo Štefunko, Andrej Kmeť či Martin Benka. Pozitívnou bodkou za úspešným podujatím bol aj ich finančný výsledok v pluse, keďže po minulé roky dosiahli hody mínusové hodnoty.10. november
Najvýznamnejšia spoločenská udalosť v roku - Udeľovanie verejných uznaní a ocenení mesta Martin, sa uskutočnila v Národnom dome Slovenského komorného divadla. Cenu mesta, cenu dobrovoľníka, cenu primátora a čestné občianstvo si prevzalo štrnásť osobností, ktoré významne prezentovali mesto Martin doma i v zahraničí.11.november
Turčiansky amatérsky triatlon (TAT) a mesto Martin zorganizovali v nedeľu 11. novembra na Námestí SNP už druhý ročník Behu na Martina v Martine s Martinkami. Tohto roku si tri kolieska po pešej zóne prišla odbehnúť celkovo takmer štyridsiatka dospelých pretekárov a viac ako dvadsať detí. Keďže beh sa koná vždy na Martina, organizátori sa dohodli, že nositelia mena Martin a Martina nemusia platiť štartovné. Možnosť zabehnúť si zadarmo využili v nedeľu dvaja Martinovia a jedna Martina.

13.november
Mesto Martin, ako prvé mesto na Slovensku, podporilo projekt Mladý záchranár, prostredníctvom ktorého sa žiaci martinských škôl už po štvrtý krát mohli zapojiť do záchranárskych súťaží. Odovzdávanie cien sa uskutočnilo 13. novembra na Mestskom úrade v Martine, kedy si z rúk primátora mesta prevzalo zaujímavé ceny šesť žiakov zo šiestich martinských škôl. Udeľovania cien sa zúčastnila aj Mestská polícia, ktorá sa do projektu tiež aktívne zapája. Projekt Mladý záchranár funguje na Slovensku už štvrtý rok a má podobu publikácií a časopisov Martinský fľak a záchranár, ktoré dostávajú všetci martinskí žiaci a učitelia zdarma dvakrát do roka.15. november
Komunitné centrum sociálnych služieb v Martine vstúpilo do tretej etapy rekonštrukcie. V Martine tak konečne vzniklo sociálne zariadenie, za ktorým museli klienti doteraz dochádzať do okolitých regiónov. Zároveň vzniká aj výnimočný projekt - denné centrum, kde klient dostane celodennú starostlivosť podobne ako v škôlke. Radosť z otvorenia takéhoto zariadenia je o to väčšia, keďže vzniklo zo schátranej budovy, ktorá bola magnetom pre bezdomovcov a narkomanov.15.november
Cenu odpadového hospodárstva Zlatý Mravec si na kongrese Deň odpadového hospodárstva v kongresovom centre Technopol v Bratislave prevzala 15. novembra firma Brantner Fatra a.s. V kategórii Komunálne odpadové hospodárstvo pre rok 2012 získala cenu za projekt Priateľsky k životnému prostrediu, zodpovedne k zákazníkom, ktorý je v prvom rade zameraný na separovaný zber v meste Martin a jeho hlavnou myšlienkou bolo odkomunikovať občanom, prečo je dôležité separovať. Ide vôbec o prvé ocenenie práce v rámci skupiny Brantner na Slovensku. Zlatý Mravec je teda ocenením za to, kam sa firma za štyri roky posunula a aké služby občanom postupne pribudli. Nejde však len o projekt, ale o dlhodobú prácu s verejnosťou a dlhoročné skúsenosti v komunálnom hospodárstve.

16.november
Mesto Martin si pripomenulo 23. výročie nežnej revolúcie. Slávnostné kladenie vencov v Martine sa uskutočnilo 16. novembra pri pamätníku obetiam komunizmu pred budovou Mestského úradu v Martine na Vajanského námestí. Všetci prítomní Martinčania spolu s primátorom mesta Andrejom Hrnčiarom a poslancom Jánom Zubercom si tak pripomenuli pád totalitného režimu a výročie nežnej revolúcie.

25.november
Mesto Martin je v zahraničí známe hlavne vďaka projektu Transparentné mesto, no tento krát sa za hranicami prezentovalo s projektom Mestská karta Martin. Počet vydaných kariet už prekročil číslo 13 tisíc a Martinčania vďaka karte ušetrili niekoľko tisíc eur nielen na cestovnom v autobusoch mestskej hromadnej dopravy, ale aj na zľavách u viac ako 135 lokálnych poskytovateľoch služieb a predajcov tovaru. Koncom novembra mesto Martin odprezentovalo tento úspešný projekt v Prahe na medzinárodnej konferencii Multifunkčných kariet, kde zároveň načerpalo mnoho skúseností a nápadov, ktoré v budúcnosti prispejú k zvýšeniu počtu výhod a úžitkov pre ich držiteľov.

27. november
V utorok 27. novembra sa v Rímsko-katolíckom kostole na Severe v Martine uskutočnil unikátny koncert Fakulty múzických umení Akadémie umení Banská Bystrica venovaný 1150. výročiu príchodu sv. Cyrila a Metoda - Pocta sv. Metodovi a Cyrilovi. Martinská Cantica Collegium Musicum spolu s banskobystrickým zborom Canzona Neosolium zahrali skladbu od Michala Haydna Missa Sancti Cyrilli et Methodii. Výnimočný zážitok z koncertu mala omša, ktorá zaznela v podaní banskobystrického Orchestra Camerata Novisoliensis s dirigentom Pavlom Tužinským. Po veľkom úspechu v roku 2011, kedy Cantica koncertovala v kostole v Martine na Severe, išlo v poradí o druhý ročník tohto výnimočného koncertu. Pri príležitosti 1150. výročia príchodu vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda odohrala 11. novembra Cantica Collegium Musicum v Kostole sv. Martina dve svetové premiéry skladieb písaných v staroslovienčine.

6.december
Mesto pripravilo pre Martinčanov Martinské štedré Vianoce, v rámci ktorých sa spustil aj Primátorský punč. Medzi 6. a 22. decembrom mohli občania dobrovoľne prispieť na dobrú vec. Výťažok z neho primátor mesta aj tento rok odovzdá na dobrý účel v našom meste. Tento rok peniaze získa Oddelenie pediatrickej intenzívnej medicíny Kliniky detí a dorastu Univerzitnej nemocnice v Martine, ktoré poskytuje intenzívnu starostlivosť pre kriticky choré deti do 19 rokov s akútnymi, pooperačnými stavmi, ale aj stavmi po úrazoch. Pacienti a ich životné funkcie na tomto oddelení sú nepretržite sledovaní najmä vďaka vybaveniu, ktorým oddelenie disponuje.9.december
Od 9. decembra 2012 platí upravený cestovný poriadok Mestskej hromadnej dopravy v Martine. K úprave došlo najmä v súvislosti so zmenou cestovného poriadku Železníc Slovenskej republiky, pričom do platnosti vstúpila od 9. decembra 2012. Cieľom bolo zrýchliť autobusovú dopravu a skrátiť dobu jazdy na tých spojoch a linkách, kde to umožňuje priepustnosť cestných komunikácií. K zmene cestovných poriadkov zároveň došlo aj v prímestskej autobusovej doprave.

11. december
Mesto Martin získalo ďalšie ocenenie za transparentnosť. Tentoraz to bolo ocenenie Otvorená samospráva 2012 od Transparency International Slovensko, ktoré zaradilo mesto Martin v porovnaní so sto najväčšími mestami na Slovensku na druhé miesto. Rebríček transparentnosti hodnotil mestá v 11 oblastiach, od poskytovania informácií o práci úradu a poslancov, možnosti zapojenia verejnosti do diskusie a otvorenosti verejného obstarávania cez personálnu politiku prenájmy majetku až po udeľovanie grantov a dotácií.20.december
Na mestskom úrade sa uskutočnilo Odovzdávanie balíčkov sociálnej pomoci. Balíčky obsahujúce základné hygienické potreby a prikrývku, si prišlo prevziať trinásť rodín v sociálne slabej situácii.