Turiec má prvé dve rozhľadne – Na tŕní a Na Kalníku

pridané: 14.12.2012, kategória: aktuality

Cyklisti i turisti majú opäť dôvod na radosť, 8. decembra sa v atraktívnej prírode okolo Turčianskeho Jasena, Belej – Dulíc a Kalníka totiž otvárali dve rozhľadne s nádherným výhľadom na turčiansku prírodu.

Turčianska príroda ponúka krásne výhľady a je v nej mnoho miest, ktoré by boli vhodné ako rozhľadne. Po uplynulej sobote Turčania už majú možnosť navštevovať a spoznávať minimálne dve miesta v Turci, ktoré nesú názov Turčianske rozhľadne. Sú nimi drevené odpočívadlá Na tŕní a Na Kalníku, ktoré sú situované nad obcami Turčianske Jaseno, Kalník a Belá Dulice a sú to prvé dve rozhľadne, ktoré boli v Turci postavené v rámci prelomového projektu regionálnej spoupráce medzi mestom Martin a ďalšími obcami a subjektmi. V budúcom roku by mali k nim pribudnúť aj ďalšie rozhľadne, pričom cieľom je vytvoriť raz aj cyklotrasu po turčianskych rozhľadniach.

Bez veľkého úsilia a dobrovoľnej práce by rozhľadne nestáli
Projekt je výnimočný tým, že sa do neho zapojilo minimálne tridsať dobrovoľníkov a šesť subjektov, vďaka ktorým sa z rozhľadní mohli stať príjemné oddychové miesta, ktoré už z diaľky lákajú návštevníkov turčianskej cyklomagistrály.
„Využili sme možnosť a požiadali sme Nadáciu Pontis, ktorú spravuje Nadačný fond Kia Motors Slovakia, kde nám vyhoveli vo veľmi krátkom čase a na obe rozhľadne nám poskytli grant vo výške 20 tisíc eur. Finančne prispeli aj obce Turčianske Jaseno, Belá – Dulice, TBS JUS, poľnohospodárske družstvo Belá Dulice a lesné spoločenstvo Turčianske Jaseno. Na to že sú to pomerne jednoduché stavebné diela, stavalo sa to v náročných podmienkach, pršalo, mrzlo, bolo to tu rozblatené. Vklad teda nebol len z nadačného fondu, ale boli to aj prostriedky obcí, ktoré zabezpečili terénne úpravy, lesné spoločenstvo poskytlo drevo, zapojilo sa aj veľa dobrovoľníkov, ktorí to urobili zadarmo. Nemalý vklad - finančný i ľudský do toho vložila aj Turčianska bicyklová skupina JUS, ktorá nainštalovala panely a popritom sme namontovali aj nové cykloturistické značky. Výrazne pomohlo aj mesto Martin, ktoré pripravilo projektovú dokumentáciu a podklady na získanie finančného grantu. Bol tu aj taký spletenec dobrých ľudí, ktorí sa spojili a ktorým záleží aj na takýchto maličkostiach. Je to zároveň nádej, že raz vyrastie veľké dielo - pekná cyklotrasa po pekných rozhľadniach v Turci,“ povedal Dušan Kubička z Turčianskej bicyklovej skupiny JUS.

V budúcom roku by mali pribudnúť ďalšie
Rozhľadne majú v prvom rade zatraktívniť Turčiansku cyklomagistrálu a zlepšiť vybavenosť cyklotrasy pre cykloturistov, ktorí si tu môžu oddýchnuť, ale sa aj skryť pred nepriaznivým počasím.
Rozhľadne budú zároveň zahrnuté do máp a propagačných materiálov, ktoré sa v najbližšom období budú aktualizovať a vydávať. V budúcom roku by mali byť postavené ďalšie dve rozhľadne na trase po tankovej ceste a pokračovať sa bude aj na iných miestach, ako napríklad nad Turčianskym Petrom, Necpalmi či Trnovom.Z rozhľadne Na tŕní pri dobrej viditeľnosti dovidieť aj druhú rozhľadňu Na Kalníku.Strihania pásky na rozhľadni Na Kalníku sa zúčastnili zľava Janka Jesenská, starostka Turčianskeho Jasena, Dušan Kubička z TBS JUS, Anna Badinová, starostka Belej – Dulíc a Ivana Bobrovská, vedúca Oddelenia regionálneho rozvoja Mestského úradu v Martine.