Eurofondy Martinčanom vynovili školy, galériu a postavili cyklotrasu

pridané: 23.11.2012, kategória: aktuality

Komfortnú a bezpečnú jazdu priamo do centra mesta si môžu vychutnávať martinskí cyklisti vďaka novej cyklotrase, ktorá splňa európske parametre. Aj keď jej výstavba stála 300 tis eur, mestský rozpočet vďaka úspešnému čerpaniu eurofondov bude ľahší len o 15 tis eur. Mesto opäť dokázalo svojim občanom priniesť úžitok za zlomok potrebných nákladov. Za posledné roky cez eurofondy do mesta pritieklo až šesť miliónov eur.

Symbolické otvorenie cyklotrasy prebehlo 10. novembra počas Svätomartinských hodov, kedy sa v spoločnosti niekoľkých desiatok cyklistov po trase previezol aj primátor mesta Martin Andrej Hrnčiar. Na otázku médií, aký má pocit z novej cykltorasy odpovedal: „Mám radosť, že sme dnes prestrihnutím pásky otvorlili 1,6 kilometra cyklotrasy a vďaka úspešnému čerpaniu eurofondov sa v našom meste buduje a rekonštruuje aj v časoch ekonomickej krízy. Je mi však ľúto, že zákony nedostatočne chránia záujmy miest a ich občanov. Aj my sme sa totiž práve pri tejto výstavbe vďaka nedokonalosti slovenských zákonov dostali do úlohy štatistu a museli sme znášať nečinnosť a neodbornosť firmy, ktorú nám pre tento projekt vybral niekto iný. Stavba, ktorú sú poctiví remeselníci schopní realizovať za pár mesiacov, rástla pomalým tempom vyše roka. Za výsledok sa však nemusíme hanbiť. Skúšaná trpezlivosť obyvateľov dotknutých mestských častí mala význam. Určite využijem možnosť, že ako poslanec parlamentu budem môcť ovplyvniť pripravovanú novelu zákona o verejnom obstarávaní, aby podobné schránkové firmy netrápili mestá a neznepríjomňovali život občanom.“
Otváranie prebehlo na Námestí Francúzskych partizánov, ktoré ako súčasť projektu tiež dostalo nový šat. Na konečnú podobu si však budeme musieť počkať niekoľko mesiacov, počas ktorých tu vyrastie ešte nové detské ihrisko či ďalšia zeleň pozdĺž betónovej zábrany zachytávajúcej ruch hlavnej cesty. Práve túto zábranu podobne ako aj iné praktické zmeny či doplnky pôvodného projektu majú na svedomí pripomienky poslancov mestskej časti Sever. Za tých sa otvorenia zúčastnil predseda mestkej časti Ján Zuberec so svojou kolegyňou Zitou Sekerkovou .

Záujem Martinčanov o tento typ prepravy a aktívneho pohybu jasne potvrdil aj elektronický prieskum verejnej mienky z októbra 2011, kde občania v hlasovaní spomedzi viacerých investícií preferovali práve cyklotrasy. K existujúcim 6 kilometrom by tak v blízkej budúcnosti malo pribudnúť ďalších 15. Už v budúcom roku porastie cyklotrasa smerom na Košúty s víziou prepojenia na priemyselný park v Priekope a Sučanoch.
Úspešnosť mesta Martin v získavaní mimorozpočtových prostriedkov vo forme grantov a transferov za ostatné štyri roky najlepšie charakterizuje ich konečný súčet. Ten sa šplhá k sume 6 miliónov eur, čo v slovenských korunách predstavuje úctyhodnú sumu 180 miliónov. Medzi najvýznamnejšie investičné akcie, ktoré by si mesto v týchto krízových rokoch jednoducho z vlastného vrecka nemohlo dovoliť, patrí rekonštrukcia najväčších základných škôl v roku 2010 za 2,8 milióna eur, či rekonštrukcia budovy Turčianskej galérie v rokoch 2010 a 2011 vo výške 410 tis. eur.Strihanie pásky primátorom Andrejom Hrnčiarom a poslancom Dušanom Kubičkom obkoleseným spokojnými občanmi.

Robotníkov konečne vystriedali cyklisti.