Z osláv SNP na bicykloch sa stala obľúbená tradícia

pridané: 06.09.2012, kategória: aktuality

Štvrtý ročník Martinského cyklomaratónu, ktorým si v Turci odkaz SNP pripomína aj športová verejnosť, sa podľa jeho organizátorov dostal do konečnej podoby, ktorú si pochvaľujú rovnako rekreační cyklisti ako aj registrovaní pretekári.

Na začiatku myšlienky pred štyrmi rokmi bol každoročne sa opakujúci obraz osláv SNP, o ktorom primátor Andrej Hrnčiar povedal: „Na tradičných oslavách SNP sa každoročne zúčastňujú tie isté skupiny obyvateľov prevažne vyššieho vekového priemeru. Viem, že týmto naše mesto nie je výnimočné a takýto obraz sa opakuje aj inde po Slovensku. Vedomosť o význame udalostí, bojoch a obetavosti účastníkov SNP hlavne medzi mladšou generáciou pokryvkáva. SNP si veľmi vážim a som vášnivý cyklista. Preto som sa rozhodol zorganizovať cyklomaratón, ktorý povedie práve po ceste SNP a vtiahne do osláv tohto významného medzníka našich dejín nielen širšiu verejnosť, ale hlavne aj mladšiu generáciu.“

Po úspešnom prvom ročníku s dĺžkou trate 70 km, sa oranizátori rozhodli pridať zopár kilometrov a trasu atraktívneho preteku s kráskou scenériou Turčianskej záhradky natiahli na 88 km. Pri treťom ročníku s dĺžkou trate 99 km sa však už ozvali rekreační cyklisti, ktorým sa pretek zdal pridlhý. Preto pri štvrtom ročníku došlo k radikálnej zmene, kedy sa štartové pole rozdelilo do dvoch kategórií. Pre rekreačných cyklistov sa trať upravila na 65 km s miernejším prevýšením. Registrovaní pretekári naopak dostali výzvu zmerať si svoje schopnosti na trati s dĺžkou 100 km a náročnejším prevýšením.

“Po skúsenosti z predchádzajúcich ročníkov cyklomaratónu, kedy sme skúšali meniť dĺžku trate, sme sa stretli aj s ohlasmi kedy sa dĺžka trate nad 70 kilometrov zdala rekreačným cyklistom pridlhá. Preto sme tento rok vytvorili dve trasy s rozdielnou dĺžkou, aby sme prilákali ešte väčšiu cyklistickú verejnosť. Ďalej ako druhú novinku sme pripravili cyklistické preteky pre materské a základné školy aby sme prilákali aj tých najmenších, pretože v nich je budúcnosť tohto krásneho športu. Stretlo sa to s pozitívnymi ohlasmi a v takomto duchu budeme pokračovať v budúcich ročníkoch,” čím veríme sa nám podarí pritiahnuť k cyklistike širšiu masu ľudí,“ povedal organizátor cyklomaratónu Rastislav Belák.

Podľa primátora Andreja Hrnčiara sa pri štvrtom ročníku podarilo naplniť zámer úspešného podujatia, ktoré bude každoročnou oslavou a vlajkovou loďou cestnej cyklistiky v Turci. Podobne by sa chcel s organizátormi podujať už počas najbližšej sezóny k založeniu ďalšej tradície, tentokrát orientovanej na priaznivcov horskej cyklistiky. K piatemu ročníku cestného cyklomaratóu by mal pribudnúť aj cyklopretek, ktorého trasa prevedie rekreačných, ale opäť aj registrovaných pretekárov horským terénom Turca. Umožniť by to mala aj ponuka priekopského urbáru, ktorý je ochotný na účely horskej cyklistiky sprístupniť sieť zvážnic, ktoré vedú obľúbenými, ale aj menej známymi zákutiami fatranských svahov a dolín. Mesto zvažuje aj spojenie jedného z týchto podujatí s cyklistikou, ktorú každoročne absolvujú účastníci celoročnej martinskej olympiády rekreačných športovcov. Atmosféra preteku s účasťou slovenskej špičky a možnosť zápolenia na atraktívnej trati so štartovou a cieľovou bránou by mala motivačne pôsobiť a pritiahnuť vo väčšom počte najmladšiu generáciu Martinčanov.Nevyliečené zranenie neumožnilo primátorovi Hrnčiarovi vysadnúť na bicykel, nenechal si však ujsť možnosť pozdraviť účastníkov a odštartovať pretek.