Rekonštrukcia plynovodov opraví a zlepší kvalitu chodníkov

pridané: 01.08.2012, kategória: aktuality

Obyvatelia mestských častí Podháj, Stráne a Zárturčie si už určite všimli, že na niektorých uliciach v ich mestskej časti sú už od mája rozkopané ulice a chodníky. Dobrou správou však je, že okrem zrekonštruovaných plynovodov tu zároveň pribudnú aj opravené chodníky.

Martinčania sa musia vyzbrojiť trpezlivosťou. V uliciach viacerých mestských častí už od mája prebieha rozsiahla rekonštrukcia plynovodov, ktorá sa dotkne celkovo až 23 ulíc.
Mesto Martin v takýchto prípadoch, kedy ide o čiastočnú alebo úplnú uzávierku cesty, dbá na dodržanie určitých podmienok. Medzi ne patrí napríklad umiestnenie prenosného dopravného značenia, o ktoré sa spoločnosť musí starať počas celého trvania uzávierky, ako aj o ich technický stav.

Mesto na oprave chodníkov ušetrí
Výkopové práce realizuje spoločnosť SPP – distribúcia, a.s. prostredníctvom subdodávateľských firiem a majú zaistiť vysokú bezpečnosť distribučnej plynárenskej siete. V tomto roku je do rekonštrukcie zahrnutých desať ulíc, pričom hotové by mali byť do konca októbra tohto roku. V nasledujúcom roku spoločnosť plánuje s výkopovými prácami pokračovať na ďalších trinástich uliciach.
„Rekonštrukcia plynovodov ušetrí mestu Martin nemalé finančné prostriedky. V našej mestskej časti sme plánovali opravovať viaceré chodníky. Keďže ich v najbližšej dobe plynári kvôli rekonštrukcii rozkopú a znova ich povrch opravia, môžeme plánované prostriedky použiť pre občanov niekde inde“ uviedol viceprimátor a poslanec mestskej časti Podháj Milan Malík.

Rekonštrukcia má dve etapy
Do prvej etapy rekonštrukcie plynovodov patria ulice Gorkého, Timravy, Chalúpku, Záturčianska, Mládeže a neskôr aj Ulica Riečiny, Sadová, Zámocká, Štepnická a Hlboká.
V roku 2013 plánuje spoločnosť zrekonštruovať plynovody aj na Uliciach Podhájska, Palárikova, Veterná, Jánošíkova, Košarišťanová, Golianova, Žingorova, Dobšinského, Olšanova, Kriváňska, Fatranská, Matúškova a Pivovarská (v mapke).
Celkovo sa v Martine v tomto a budúcom roku zrekonštruuje 11 600 metrov plynovodov a 3 090 metrov pripojovacích plynovodov.
Harmonogram výkopových prác na Podháji sa môže zmeniť z dôvodu nepredvídaných prekážok prípadne dlhodobo nepriaznivého počasia. Jednou z podmienok, ktoré má mesto Martin na spoločnosť je, aby firma urobila všetko pre to, aby sa doba uzávierky skrátila.

Na rad prídu aj ďalšie mestské časti
Do budúcna plánuje spoločnosť SPP – distribúcia zrekonštruovať plynovody aj v ďalších mestských častiach Martina ako je Stred a Sever. S ich realizáciou spoločnosť počíta v roku 2014.
Záujemcovia získajú informácie aj na webovej stránke www.spp-distribucia.sk kde na hlavnej stránke nájdu kalendár najdôležitejších výkopových prác. Medzi kontaktmi tu zároveň nájdu aj telefónne číslo na žilinskú pobočku spoločnosti, kam môžu smerovať aj prípadné otázky ohľadom výkopových prác.

Tu nájdete mapu plánovanej rekonštrukcie. Modrou je vyznačená trasa rekonštrukcie plynovodov v tomto roku, fialovou je vyznačená trasa v budúcom roku.

Mapa plánovanej rekonštrukcie plynovodov v Martine (pdf, veľkosť:129.3 kB)