Podporte 50-ročný hrab v ankete Strom roka

pridané: 10.07.2012, kategória: aktuality

O tom, že v Malej či Veľkej Fatre, ktoré obklopujú Turiec, je mnoho prírodných skvostov, niet pochýb. Svedčí o tom aj 50-ročný hrab obyčajný, ktorý rastie pri Základnej a Materskej škole na Priehradnej ulici v Martine a od minulého týždňa súťaží o titul Strom roka v ankete Nadácie Ekopolis.

Hoci je spomedzi prihlásených stromov najmladším, viaže sa k nemu zaujímavý príbeh. Spolu s neďalekou Základnou a Materskou školou na Priehradnej ulici v Martine si píšu rovnaký vek a takto bok po boku už vyprevadili nejednu generáciu školákov do života.
Do súťaže sa celkom prihlásilo 69 stromov, najčastejšie ide o lipy, o niečo menej je dubov a platanov.
Cieľom ankety je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Hlasovanie o víťaza sa začalo 5. júla na festivale Pohoda v Trenčíne a za svojho favorita môžete zahlasovať aj vy do konca septembra prostredníctvom stránky www.ekopolis.sk. Súťaž vyhodnotia v októbri a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2012. Zároveň získa aj dendrologický posudok od ISA Slovensko a 333 eur na ošetrenie. Stromy z druhého a tretieho miesta získajú 333 eur, ktoré môžu byť použité na ich ošetrenie alebo úpravu.