Ceny za vernosť i osobný prínos: Mestskí policajti si prevzali ocenenia

pridané: 27.06.2012, kategória: aktuality

Jedenásť policajtov si pri príležitosti 20. výročia vzniku Mestskej polície v Martine prevzalo z rúk primátora Andreja Hrnčiara ocenenia za vernosť, osobný prínos a záchranu života. Špeciálne ocenenie za osobný prínos, ako jediný, získal prvý náčelník Mestskej polície v Martine Jaroslav Blizňák.

Martinskí mestskí policajti sa v uliciach mesta každý deň stretávajú s tým, že výkon funkcie policajta nie je len o represii a pokutách, ale najmä o prevencii a službe občanom. Svoje o tom vie aj Jaroslav Blizňák, ktorý stál pri zrode Mestskej polície v Martine a z vedúcej pozície ju riadil vyše 16 rokov. Práve počas jeho šéfovania patrila Mestská polícia v Martine v oblasti kriminálnej prevencie medzi tie najlepšie na Slovensku, čo sa v roku 2004 za jej kvalitnú prácu pretavilo do ocenenia prezidentom Slovenskej republiky. Jaroslav Blizňák bol zo špeciálneho ocenenia za osobný prínos úprimne dojatý a vníma ho nielen ako ocenenie svojej práce, ale aj ako ocenenie trendu, ktorý v Martine naštartoval.

Nielen transparentné, ale aj bezpečné mesto
„Musím priznať, že som to nečakal, no zároveň si toto ocenenie veľmi vážim. Nie rutina, ale preventívne programy, ktoré chránia majetok a podchytenie mládeže, sú pre prácu policajta dôležité. Som rád, že preventívna činnosť Mestskej polície v Martine sa vrátila tam, kde bola v časoch môjho pôsobenia. Verím, že tak, ako sa mesto Martin preslávilo vďaka Transparentnému mestu, tak bude známe aj ako Bezpečné mesto,“ povedal Jaroslav Blizňák.
Dokument o Bezpečnom meste schválilo zastupiteľstvo v roku 2003 a jeho cieľom je zabezpečiť trvalo udržateľný stav kriminálnej, dopravnej a environmentálnej bezpečnosti občanov mesta. Medzi najznámejšie aktivity tohto projektu patrí Stredisko registrovania poplachov na Pult centralizovanej ochrany, na ktorý sú napojené základné a materské školy, niektoré budovy mesta a taktiež súkromné budovy. Patrí sem aj zavedenie Mestského kamerového systému, ktorý monitoruje verejné priestranstvá v pešej zóne a v Záturčí. Medzi najnovšie aktivity patrí služba Elektronický strážca seniorov, v rámci ktorej mestskí policajti monitorujú seniorov a občanov, ktorí sú v núdzi.

Zaslúžené ocenenia pre policajtov
Ocenenie za osobný prínos si prevzal aj Sebastián Andrášik, ktorý v Mestskej polícii v Martine pracuje od roku 1996 a za to obdobie sa prepracoval od radového policajta až po zástupcu náčelníka Mestskej polície Martin pre službu prevencie a administrácie.
Osem spomedzi ocenených pracuje v radoch mestskej polície už takmer dvadsať rokov, od primátora mesta si preto prevzali ocenenie za vernosť. Patria medzi nich Adrián Antoš, Vladimír Bražina, Miroslav Havran, Miroslav Kočica, Janka Krchová Janka, Martin Mužila, Katarína Ollerová a Ivan Zachar.
Bez povšimnutia neostal ani záslužný čin dvoch policajtov - Milana Bartoša a Andreja Krisku, ktorí v októbri 2011 zachránili s nasadením vlastného života neznámeho muža, ktorý chcel skočiť z 10-metrovej výšky z mosta do vody. Život muža sa im vďaka pohotovej reakcii podarilo zachrániť.

Cieľom je pomáhať ďalej
Slávnostný ceremoniál oceňovania policajtov sa uskutočnil 16. júna počas Dní mesta Martin. Gala večera sa tiež zúčastnil aj primátor poľského mesta Kalisz, ktorý zase získal špeciálne ocenenie za 15 rokov plodnej spolupráce medzi Kaliszom a Martinom.
„Oceňovanie policajtov má v kontexte ich práce obrovský význam, pretože policajná profesia nezvykne bývať často verejnosťou explicitne oceňovaná. O to viac takéto zaslúžené ocenenie policajtov poteší, ale aj zaväzuje. Profesor Karl Barth kedysi povedal: „Tešiť sa značí hľadať príležitosť odvďačiť sa.“ Ocenení policajti sa chcú nielen poďakovať, čo je jednorazová záležitosť, ale odvďačiť sa - a to je proces. Odvďačenie sa bude v tomto prípade znamenať odhodlanie pomáhať občanom a chrániť ich,“ reagoval náčelník Mestskej polície mesta Martin Ivan Špánik na ocenenia.Oceňovanie v radoch Mestskej polície v Martine sa konalo v takomto rozsahu prvý krát.