Vstup do EU im majú uľahčiť skúsenosti z Turca

pridané: 13.06.2012, kategória: aktuality

Šetrenie peňazí vďaka projektu Transparentné mesto, výbornú kvalitu turčianskej vody, ale aj hodnotné historické hasičské exponáty v priekopskom hasičskom múzeu ocenila srbská delegácia, ktorá navštívila mesto Martin 8. júna.

Sedemčlenná delegácia zo srbského okresu Doboj prišla do Martina 8. júna prostredníctvom Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, aby získala bližšie informácie o projekte Transparentné mesto a vymenila si skúsenosti v oblasti hospodárstva, civilnej ochrany či kultúry. „Keďže by sme chceli vstúpiť do Európskej únie, radi by sme sa inšpirovali mestom Martin a projektom Transparentné mesto,“ povedal na stretnutí v Martine primátor okresu Doboj Obren Petrovič. Okrem neho sa návštevy zúčastnil aj poslanec parlamentu Srbskej republiky Borislav Jerinič, podpredseda Srbskej republiky Enes Suljkanovič, riaditeľ vodární Perica Jovanovič, riaditeľ zdravotného strediska Dragan Kovačevič, riaditeľ teritoriálnej požiarnej stanice Doboj Vlado Kajganič a riaditeľ kabinetu podpredsedu Srbskej republiky Alan Petkovič.
Mesto Martin pre nich pripravilo oficiálny program na Mestskom úrade, v rámci ktorého sa dozvedeli o čoraz známejšom projekte Transparentné mesto a mohli sa zároveň pýtať otázky, ktoré ich k tejto téme zaujímali.
Po oficiálnom programe absolvovali členovia delegácie návštevu prameňa pitnej vody v Necpaloch, ktorý patrí medzi tie najvýdatnejšie a najkvalitnejšie v Európe. Delegáciu sprevádzal po objekte zamestnanec Turčianskej vodárenskej spoločnosti Tibor Adamko. Po stručných informáciách o prameni ponúkol návštevu aj čistou turčianskou vodou, ktorá ďalej zemou putuje do vodovodných kohútikov aj do martinských domácností. Srbská delegácia nešetrila slovami chvály a uznania na to, akú chutnú a zdravú vodu Turčania pijú. Zástupca vodárenskej spoločnosti z Doboja uviedol: „Čaká nás veľká rekonštrukcia vodovodných a kanalizačných sietí, ktorú by sme radi realizovali s podporou eurofondov a tu by sme potrebovali skúseného partnera, ktorým by podľa toho, čo sme dnes videli, mohla byť spoločnosť Turvod.“
Iná časť srbskej návštevy si zase nevedela vynachváliť jedinečné Hasičské múzeum v Martine – Priekope, kde si mohli okrem iného pozrieť historickú hasičskú techniku a aj špeciálnu zbierku uniforiem z celého sveta, medzi ktorými našli aj tú svoju zo Srbska. Tu sa návšteve venoval veliteľ Mestského hasičského zboru Martin – Priekopa a poslanec mestského zastupiteľstva Ľubomír Vaňko. Aby toho nebolo málo, prehliadku po svojej stanici im urobili aj profesionálni hasiči na Podháji.