V Turčianskych hrách mládeže si zmeralo sily tisíc žiakov

pridané: 01.06.2012, kategória: aktuality

Minulý týždeň v Martine patril Turčianskym hrám mládeže. Počet štartujúcich účastníkov každým rokom stúpa. Tohto roku sa prihlásilo viac ako tisíc žiakov a žiačok z 22 škôl z celého Turca. Päťdesiaty druhý ročník bol výnimočný aj v tom, že atletické disciplíny sa prvýkrát konali na novovybudovanej tartanovej dráhe na Severe.

Turčianske hry mládeže (THM) sa v Turci konajú už 52 rokov a širokým záberom športových disciplín vyčnievajú ponad ostatné podobné podujatia, ktoré na Slovensku existujú. Mládež tu súťaží ako v kolektívnych, tak aj v individuálnych športoch nielen na zemi, ale aj vo vode. Vlani sa hier zúčastnilo 936 žiakov, tohto roku prekročil počet účastníkov tisícku o 12 žiakov.

Prvé Turčianske hry boli v Turanoch
Slávnostného otvorenia hier na atletickej dráhe v Martine – Severe sa 22. mája zúčastnil aj Leoš Eugel, jeden z pôvodných zakladateľov podujatia. „Keď sme zakladali Turčianske hry v 60. rokoch, v Martine ešte nebol žiadny štadión. Prvé Turčianske hry mládeže sme robili v obci Turany a atletickú dráhu sme merali tak, že sme zobrali fúrik, piliny a tak sme vyznačili dráhu. V Turanoch sa pretekalo vo volejbale, bolo tam asi 250 pretekárov. Vôbec sme nesnívali, že to bude mať 50 ročníkov, bodaj by to pokračovalo, môžeme ďakovať mestu a obetavým organizátorom, ktorí tomu nedali zaniknúť,“ povedal Leoš Eugel.

Otvorenie dráhy zdvojnásobilo radosť z hier
Jedinečnosť podujatia ocenil aj primátor mesta Martin Andrej Hrnčiar. „Musíme byť hrdí, pretože 52. ročník je úžasné číslo. Na Slovensku neexistuje podujatie s takouto dlhoročnou tradíciou, kde sa môžu stretnúť žiaci a žiačky zo všetkých základných škôl a súťažiť nielen v atletike, ale aj v kolektívnych športoch ako je basketbal, volejbal, plávanie. Obrovská vďaka patrí zakladateľom tohto podujatia, ktorí sú dnes tu medzi nami Leošovi Eugelovi a Vojtovi Nikšovi,“ zdôraznil primátor. „Je zaujímavé, že v hrách súťažili kedysi aj rodičia týchto detí, ktoré tu súťažia dnes. Pre nás je to zároveň dvojnásobný dôvod na radosť, keďže sme dnes slávnostne otvorili aj prvú tartanovú dráhu v Martine. Som nesmierne rád, že poslanci odsúhlasili túto investíciu,“ zhodnotil Andrej Hrnčiar.

Najobľúbenejší je futbal
V rámci Turčianskych hier mládeže žiaci súťažia v basketbale, volejbale, atletike, plávaní a futbale. Pôvodne sa hier zúčastňovali aj stredoškoláci a dospelí, pre nedostatok kapacít však mesto pristúpilo k tomu, že súťažiť budú len žiaci základných škôl.
Najväčší záujem prejavujú nielen chlapci, ale aj dievčatá o futbal. Mesto preto muselo stanoviť pre postup do THM prísnejšie kritériá a postúpia vždy len štyri najlepšie družstvá, ktoré sa predtým zúčastnili Okresných školských postupových súťaží. Mierne vzrástol aj záujem o atletiku, keďže vlani sa prihlásilo 413 účastníkov, tohto roku ich bolo 447. Zaujímavosťou tohto ročníka bola aj disciplína Hod kriketkou, ktorú nemohli účastníci absolvovať na novej dráhe, keďže ešte nie je zatrávnená. Konala sa v rámci Jarného behu, v deň, keď do Martina dorazil Olympijský oheň. Budúci rok by sa už mala disciplína uskutočniť v strede novej dráhy.
52. ročník Turčianskych hier mládeže bol zároveň prvým podujatím na novej tartanovej atletickej dráhe v Martine – Severe. Slávnostne ich otvoril primátor mesta Andrej Hrnčiar 22. mája.

Výsledky THM nájdete tu:

THM 2012 vysledky kolektivnych sportov(pdf, veľkosť:129.6 kB)

Pocty medaili THM 2012(pdf, veľkosť:226.7 kB)