V meste pribudnú oddychové zóny, očistiť ich pomohli dobrovoľníci

pridané: 10.05.2012, kategória: aktuality

Sobotňajšie jarné upratovanie prilákalo k nábrežiu rieky Turiec a neskôr aj do Lesoparku Jedľoviny desiatky Martinčanov, ktorým nie je čistota mesta ľahostajná. Za dobre odvedenú prácu ich čakala chutná odmena v podobe primátorského guľášu.

Prvú májovú sobotu sa v meste Martin konala Jarná očista, v rámci ktorej okolo päťdesiat dobrovoľníkov očistilo breh Turca na Podháji a Lesopark Jedľoviny v Priekope. Celkovo sa vyzbieralo okolo 60 plastových vriec a tri veľkokapacitné kontajnery odpadu. Do prírody ľudia zahodili čokoľvek, od drobného stavebného odpadu, cez fólie, fľaše, plastové veci, pneumatiky až po staré televízory a rôzne súčiastky. Deň pred akciou mesto dalo vypíliť aj zarastené kroviny, ktoré sa na brehu Turca rozšírili. Konáre a drevený odpad pomohli tiež vyzbierať dobrovoľníci.

Jarná očista funguje v meste Martin od roku 2009, kedy primátor mesta Andrej Hrnčiar založil tradíciu čistenia mesta, do ktorej sa sám zapája. Nebolo to inak ani tentoraz. Primátor sa očisty aktívne zúčastnil, akcia v prírode bola pre neho príjemnou zmenou po únavnom týždni v parlamente.
„Teší ma, že sú ľudia, ktorí cítia zodpovednosť za to, ako mesto, v ktorom žijú, vyzerá. Prišli aj mladí ľudia a deti, nie preto, že by museli, ale preto, že chceli. Zároveň mi je však ľúto, že stále sú medzi nami takí, ktorí sú schopní prísť do prírody a uvariť guľáš alebo ugrilovať si niečo a zanechať po sebe prázdne plastové poháre, fľaše od piva a podobne. Ľudia sa najviac sťažujú na psičkárov a na čistotu mesta a mnohokrát z toho vinia mesto. Nemôžeme však očakávať, že za všetko bude zodpovedné mesto. Stačí prejsť za hranice, napríklad do Rakúska, a uvidíme ako je všade čisto. To však nie je tým, že by tam pôsobili lepšie upratovacie firmy alebo že by tam ľudia platili väčšie peniaze za upratovanie. Je to o tom, že ľudia sú tak zodpovední, že im nedá, odhodiť odpad do prírody,“ zhodnotil primátor mesta Andrej Hrnčiar.

Mesto chce z oboch spomínaných lokalít vytvoriť dôstojné oddychové zóny, kde budú môcť Martinčania tráviť voľné chvíle a relaxovať. V Lesoparku Jedľoviny by mali pribudnúť vďaka úspešnému projektu Nadácie Ekopolis Pohoda za mestom 2012 tri otvorené ohniská, tri drevené sedenia a informačná tabuľa. Na ich kúpu použije mesto peniaze z grantu vo výške 4 700 eur, pričom prispeje aj 10 percentami zo svojho rozpočtu.
Pracujúcich občanov bolo vidieť aj na Podháji popri rieke Turiec. „Každá rieka je dominantou mesta a mala by sa využiť. Škoda, že sme už dávnejšie nevyužili oblasť pri rieke Turiec na oddychovú zónu pre mamičky či starších ľudí, ktorí by si tu mohli posedieť a oddychovať. Zatiaľ sme spravili aspoň prvý krok, a to že v spolupráci s firmou Brantner sme vyčistili náletové kroviny, zorganizovali sme brigádu občanov, s tým aby sa nielen mesto, ale aj ľudia, ktorí žijú v tejto časti mesta, podieľali na očiste. Ešte v tomto roku chceme vyrovnať túto cestu, aby sa išlo tadiaľto ľahšie s kočíkmi a bicyklami, a potom by sa mala táto ľavobrežná cesta stať súčasťou cyklotrasy, ktorá by viedla od mosta a končila by až niekde vo Vrútkach, prípadne s prepojením až na Sučany,“ vysvetlil viceprimátor mesta Martin Milan Malík, ktorý upratoval spolu s občanmi na Podháji.

Do očisty sa aktívne zapojili aj poslanci oboch mestských častí. „Aj touto cestou by som chcel vyzvať ľudí, aby keď vyrobia v prírode neporiadok, aby si ho po sebe aj upratali, pretože po nich sem prídu druhí a takisto by sa tu chceli cítiť dobre,“ povedal jeden z poslancov Peter Vons.
V podobných aktivitách plánuje mesto pokračovať. „Máme pripravený program, ktorý sa má rozbehnúť na školách. Cieľom je, aby boli deti už od útleho veku vedené k tomu, že ako sa budeme správať k životnému prostrediu, také ho budeme mať,“ pridal víziu do budúcna primátor A. Hrnčiar.