Transparentné mesto si preklepla aj čínska študentka

pridané: 03.05.2012, kategória: aktuality

Projekt Transparentné mesto sa teší čoraz väčšiemu záujmu. Jeho dobrá povesť sa doniesla aj študentke z Číny, ktorá sa oň prišla zaujímať priamo do Martina.

MARTIN. Čínska študentka Wenhui Feng, ktorá momentálne študuje verejnú správu v Arizone v USA, strávila vďaka spolupráci s Transparency International tri dni v Martine. Zaujímala sa najmä o systém samosprávy na Slovensku, pričom špeciálnym príkladom bol pre ňu práve martinský projekt Transparentné mesto, ktorý mestu šetrí nemalé peniaze.
„Korupcia je zlá a zrejme sa jej nikdy nebude dať vyhnúť úplne, pretože chamtivosť patrí k ľudskej povahe. Môžeme sa však pokúsiť zúžiť priestor pre ňu. Projekt Transparentné mesto umožňuje občanom byť aktívnou súčasťou vlády alebo ju aspoň sledovať ako pozorovateľ, čím pomáha budovať zdravý administratívny systém. A za to si v Martine zaslúžia pochvalu,“ povedala Wenhui na projekt, ktorý ju veľmi zaujal.
Okrem oficiálneho programu na Mestskom úrade v Martine absolvovala aj prehliadku historického centra mesta. „Martin je nádherné mesto s úžasnou a veľkolepou scenériou a historickými budovami. Veľmi nápomocní boli aj v Informačnej turistickej kancelárii v meste. Mesto Martin by som určite odporučila navštíviť každému najmä počas zimných prázdnin,“ zhodnotila Wenhui. Počas dvoch týždňov, ktoré strávila na Slovensku navštívila aj slovenský parlament, Ministerstvo hospodárstva, Transparency International Slovensko, Ústav verejnej politiky a ekonómie Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského, Čínsku ambasádu, Centrum rozvoja samospráv a firmu X-Trade Brokers. Navštívila tiež Budapešť a Viedeň.