Jarná očista: Príďte pomôcť upratať miesta, kde mesto chce urobiť oddychové zóny

pridané: 29.04.2012, kategória: aktuality

V sobotu 5. mája sa bude v meste konať Jarná očista. Mesto chce skrášliť a očistiť najmä tie oblasti, ktoré slúžia obyvateľom ako oddychové zóny.

Turisti, neturisti, seniori, školáci, jednoducho každý dobrovoľník sa môže 5. mája zapojiť do Jarnej očisty pod záštitou primátora mesta Martin Andreja Hrnčiara, ktorý sa do upratovania nielen zapojí, ale dobrovoľníkom ponúkne aj vlastnoručne uvarený guľáš. Ako po minulé roky, aj tento rok bude môcť každý, kto má záujem, pridať ruku k dielu a vyčistiť svoje mesto. Stačí len prísť 5. mája do jednej z dvoch lokalít - do Lesoparku Jedľoviny alebo na nábrežie rieky Turiec na Podháji. Pracovné náradie bude zabezpečené.

Mesto chce z oboch spomínaných miest vytvoriť dôstojné oddychové zóny, kde budú môcť Martinčania tráviť voľné chvíle a relaxovať. V Lesoparku Jedľoviny by zároveň mali pribudnúť tri otvorené ohniská, tri drevené sedenia a informačná tabuľa. Na ich kúpu získalo mesto vďaka úspešnému projektu Nadácie Ekopolis Pohoda za mestom 2012 grant vo výške 4 700 eur, pričom mesto sa na projekte spolupodieľa 10 percentami.

V ten istý deň bude očista prebiehať aj na Podháji popri rieke Turiec, kde budú dobrovoľníci čistiť existujúci cyklistický chodník od odpadkov. Mesto v spolupráci so Slovenským vodohospodárskym podnikom š.p. OZ Piešťany, ktoré je správcom toku Turiec, zároveň odstráni aj kríky a niektoré choré stromy. „Ide o pomerne navštevovanú trasu, no obyvatelia ma často kontaktovali s tým, že je to tam nedôstojné, špinavé a chodia tam bezdomovci. Táto lokalita má veľký potenciál, aby sa stala oddychovou zónou. V prvom rade tu však musíme naučiť ľudí poriadku,“ povedal poslanec Stanislav Thomka, jeden z iniciátorov rozšírenia jarnej očisty aj k nábrežiu Turca. „Máme na mysli to, aby mali obyvatelia mesta kde relaxovať a zároveň to bude slúžiť ako prepojenie medzi mestskými časťami, či už so Záturčím, Severom alebo Košútmi,“ vyjadril sa poslanec za mestskú časť Priekopa Peter Kašuba.