Olympijská pochodeň je v Turci, zajtra ju odovzdáme ďalej

pridané: 19.04.2012, kategória: aktuality

Včera bol v Martine slávnostne prijatý olympijský oheň ako posolstvo letných Olympijských hier v Londýne.

Slávnostné zapálenie olympijského ohňa je súčasťou organizovania posolstva ku hrám XXX. OH v Londýne. Do Martina ju z Čičmian priniesol v stredu krátko po 9.h čestný člen Slovenského olympijského výboru a predseda združenia Olympijských klubov Slovenska Ivan Čierny. Zajtra štafetu odovzdáme ďalšiemu mestu - Banskej Bystrici.
Po úvodnom prijatí olympijskej pochodne predstaviteľmi mesta vo foyer Mestského úradu v Martine, primátor mesta Andrej Hrnčiar slávnostne zapálil olympijskú času. Odtiaľ si olympijský oheň odpálila aj olympionička a atlétka Lucia Klocová, ktorá s pochodňou symbolicky prebehla na športovisko pri Spojenej škole v Martine. Tu pokračovali športové súťaže pre žiakov i dospelých, ako je napríklad hod kriketkou v kategórii žiakov (súčasť Turčianskych hier mládeže) a jarný beh.
Primátor mesta Andrej Hrnčiar prijal olympijský oheň s radosťou i patričnou úctou. „Veľmi si vážime myšlienku olympijských hier. Šport by mal byť prostriedok, ktorý bude stmeľovať a spájať našu spoločnosť. Ajv dnešnej ekonomicky a politicky neistej situácií Slovensko potrebuje, aby sme prekonávali niektoré názorové rozdiely a spájali sa pre dobrú vec. Budúci týždeň budem mať stretnutie so šéfom Slovenského olympijského výboru a budeme hovoriť o tom, že by sme chceli na Národnom cintoríne v Martine urobiť pamätník zosnulým slovenským olympijským športovcom. Myslíme si, že práve Národný cintorín v Martine by mal byť tým miestom, kde takýto pamätník bude. Predpokladáme, že v rámci spolupráce a spojením prostriedkov Slovenského olympijského výboru a mesta Martin sa podarí tento pamätník spustiť už počas konania Slovenských olympijských hier,“ povedal v stredu primátor.
Dnes prijmú olympijský oheň aj vo Vrútkach, zajtra ho organizačný tím Olympijského klubu Turiec z Martina odovzdá Olympijskému klubu Banská Bystrica na horskom prechode Šturec.
Olympijská štafeta putuje po celom Slovensku, začínala v Bratislave, pokračuje cez stredné a južné Slovensko na východ, aby sa 23. júna severom Slovenska opäť vrátila do Bratislavy. Posolstvo, ktoré rozšíri po Slovensku, napokon odovzdá našim olympionikom, keď budú odchádzať do Londýna. Pochodeň bude na olympiáde uložená v slovenskom olympijskom dome a po skončení hier sa tu bude archivovať.
Olympijskú čašu zapálil od olympijského ohňa primátor mesta Andrej Hrnčiar.Atlétka Lucia Klocová prebehla s pochodňou na športovisko do Spojenej školy v Martine.