Mesto Martin získalo za mobilného strážcu ďalšiu cenu

pridané: 17.04.2012, kategória: tlačové správy

Cena za Inováciu Žilinského samosprávneho kraja 2011 poputovala do Martina. Vybojoval ju Elektronický strážca seniorov v kategórii regionálny rozvoj.

Po získaní počítačového Oskara v súťaži IT Projekt 2011 z októbra minulého roku je to už druhé ocenenie v pomerne krátkom čase pre túto mestskú službu. Slávnostné odovzdávanie cien sa konalo 13. marca 2012 v priestoroch Úradu Žilinského samosprávneho kraja. V tento deň zároveň vyvrcholil prvý deň konferencie Inovačný rozvoj regiónov 2012 – Dni nápadov a inovácií. Mesto Martin sa tu predstavilo so službou Elektronický strážca seniorov, ktorú Martinčanom ponúka od decembra minulého roku. Túto službu mesto zabezpečuje v spolupráci so spoločnosťou Orange a YMS.
Mobilný strážca slúži nielen seniorom, ale aj zdravotne postihnutým, duševne chorým, osamelo žijúcim ľuďom i deťom s nepriaznivým zdravotným stavom. Pre jeho získanie treba splniť len jedno kritérium, a tým je nepriaznivý zdravotný stav potvrdený lekárom. Služba stojí 8,90 eur mesačne a zariadenie sa dá využívať aj ako mobilný telefón. Strážený občan preto môže svoje telefónne číslo poskytnúť aj svojej rodine či známym, ktorí sa s ním budú môcť zároveň kedykoľvek spojiť.
Ide o terénnu sociálnu starostlivosť, ktorá využíva najmodernejšie telekomunikačné technológie. Prostredníctvom mobilného strážcu so zabudovaným GPS prijímačom je občan neustále pod dohľadom dispečera na Mestskej polícii. Ten v prípade núdze, po stlačení červeného tlačidla, prijme núdzový signál od občana a dokáže ho presne lokalizovať. Spolu s informáciou o volaní o pomoc sa pri každom zaregistrovanom občanovi zobrazia aj informácie o zdravotnom stave, to znamená, že policajt dokáže v prípade potreby k občanovi hneď poslať aj záchranárov.