Ambasádori zo šestnástich krajín spoznávali Slovensko v Martine

pridané: 11.04.2012, kategória: aktuality

V predposlednom marcovom týždni prišli do Martina veľvyslanci a zástupcovia šestnástich krajín Európskej únie. Mesto Martin si nevybrali náhodne. Prilákalo ich sídlo dánskej obuvníckej firmy Ecco, no rovnako sa zaujímali aj o projekt Transparentné mesto.

MARTIN. Diskusia o projekte Transparentné mesto, ktorý preslávil mesto Martin aj vo svete najmä vďaka prestížnemu oceneniu Organizácie spojených národov, trvala na pôde mesta viac ako dve hodiny. Vzácnych hostí prijal primátor mesta Andrej Hrnčiar krátko po druhej hodine poobede. Ako sa už stalo zvykom pri podobných príležitostiach, aj v tomto prípade všetko odštartovala anglická verzia prezentácie projektu obsahujúca základné údaje o systéme, ako aj výhodach projektu, množstve ušetrených peňazí a celkový dopad na samosprávu a občanov mesta.
Stretnutie v Martine iniciovala ambasáda aktuálne predsedajúcej krajiny Európskej únie, Dánska. „Máme taký zvyk, že jedno zo zasadaní veľvyslancov vždy organizujeme mimo Bratislavy. Mesto Martin sme si vybrali z dvoch dôvodov. Jedným z nich je úspešné pôsobenie dánskej obuvníckej firmy Ecco a zároveň úspešný projekt mesta Martin Transparentné mesto, o ktorom sme sa chceli dozvedieť viac informácií,“ uviedla dôvody dánska veľvyslankyňa Anita Hugau v piatok 23. marca.
Zahraničná delegácia strávila v meste sedem hodín, prvým bodom ich programu bola návšteva dánskej firmy Ecco. „Veľmi sa mi páčilo v Eccu, kde v minulom roku prijali o 400 zamestnancov viac. Aktuálne tu pracuje 1300 ľudí. Počet zamestnancov však nerozširovali len z dôvodu zvyšovania záujmu o ich produkty. Urobili to preto, lebo tu majú dobré podmienky a cítia sa tu dobre,“ podčiarkla veľvyslankyňa úspešnú spoluprácu mesta s dánskou firmou. Potom sa všetci presunuli do budovy Mestského úradu, kde počas prezentácie získali viac informácií o martinskom projekte Transparentné mesto. Viacerí veľvyslanci a zástupcovia krajín však boli zvedaví aj na detaily projektu, ktoré zisťovali svojimi početnými otázkami.
„Najviac ma zaujalo množstvo prostriedkov, ktoré mesto projektom ušetrilo. To je niečo, čo má silnú výpovednú hodnotu a ukazuje to ako sa primátor postavil k zodpovednosti, ktorú nesie za mestské financie. Zároveň som veľmi rada, že ho uvidím v slovenskom parlamente. Vnímam to zároveň aj ako príležitosť pokračovať v rozhovore o tomto projekte aj v Bratislave,“ vyjadrila pozitívny ohlas Anita Hugau.
Primátora Martina Andreja Hrnčiara záujem veľvyslancov potešil a s radosťou zodpovedal všetky ich otázky. „Vnímam to ako ocenenie práce mesta, ale aj našej nadštandardnej spolupráce s firmou Ecco. Dánsko sa v minulom roku rozhodlo, že počet pracovných miest v obuvníckej fabrike zvýši o štyristo, čo bola v čase vrcholiacej krízy dobrá správa,“ povedal.
Počas piatkového stretnutia sa diskutovalo najmä o miere korupcie a kontrolných mechanizmoch. Na Slovensku sa miera korupcie podľa eurobarometra pohybuje okolo 78 percent. „Dnes sme mohli vidieť, že európske krajiny sa delia na viacero skupín. Sú to krajiny bývalej východnej Európy a vyspelé západné krajiny, kde tá korupcia nie je taká vysoká. Dnes sme odprezentovali mieru korupcie, ktorá sa podľa eurobarometra pohybuje v Grécku v miere až 98 percent a naproti tomu vo Fínsku je občanmi vnímaná len na úrovni 22 percent. Zaujalo ma, že práve zástupca fínskej ambasády bol prekvapený, prečo zverejňujeme zmluvy a faktúry na internete. Myslel si, že je to príliš byrokratické. Snažil som sa mu vysvetliť, že rozdiel v našom ponímaní korupcie je predovšetkým v ľuďoch. Na Slovensku sú skupiny ľudí, ktorí sa riadili v minulosti heslom, kto nekradne okráda svoju rodinu a niektorí sa ním riadia ešte aj dnes. Spoločne sme sa zamýšľali aj nad tým prečo, keď prejdeme cez hranice do Heinburgu, vidíme krásnu dedinu, nie je tam ani jeden špak, ani jeden psí výkal... Nie je to preto, že by tam častejšie upratovali alebo že by tam upratovala lepšia firma. Je to jednoducho v ľuďoch a na Slovensku nás čaká dlhá cesta, kým sa takému pohľadu priblížime“ dodal Andrej Hrnčiar.