Osud hokeja im nie je ľahostajný

pridané: 11.04.2012, kategória: aktuality

V pondelok 19. marca sa v priestoroch mestského zimného štadióna uskutočnilo stretnutie zástupcov vedenia a akcionárov hokejového klubu Mountfield Martin s poslancami mesta Martin a jeho primátorom. Stretnutie ukázalo, že osud martinského hokeja nie je zástupcom mesta ľahostajný.

Prišlo 14 poslancov s primátorom a za spoločným stolom s predstaviteľmi klubu si otvorene pomenovali problémy, konštruktívne sa porozprávali o súčasnej situácii, o návrhoch riešenia tejto situácie do budúcnosti. Primátor Andrej Hrnčiar po takmer dvojhodinovom priebehu stretnutie charakterizoval slovami: “Vysvetľovali sme si nejasné stanoviská zrejme neuvážených mediálnych výstupoch niektorých predstaviteľov hokejového klubu. Myslím si, že sme dospeli k určitému vyjasneniu, pretože nám bolo tak trochu ľúto, že sa v meste navodila atmosféra, že mesto Martin je zodpovedné za neutešený stav hokeja v Martine. Niektorí ľudia vidia len to, čo si možno pozreli v našom rozpočte, že mesto dalo 20 tisíc eur priamo na hokej, a možno sa pritom ľudia nedozvedeli, že sa mi podarilo vďaka osobným kontaktom a rokovaniam zabezpečiť ďalších 70 tisíc eur od rôznych ďalších sponzorov. Nespomína sa, že mesto dáva ročne 300 tisíc eur na prevádzku zimného štadióna. Za posledné roky dalo mesto ďalšie dva milióny eur do rekonštrukcie štadióna, a aj to sú peniaze, ktoré sa odčerpávajú z mestského rozpočtu. Trochu mi je ľúto, že to ľudia nemajú spojené s tým, že aj takýmto spôsobom mesto chce a naozaj pomáha martinskému hokeju. Situácia aj v iných mestách je vážna a súvisí to s ekonomickým stavom nielen samospráv, ale celej našej spoločnosti. Problém je na celom Slovensku, všade sa hovorí o šetrení, potrebovali sme si dnes otvorene vyjasniť situáciu a berieme to ako prvé stretnutie. Ďalšie rokovanie budeme mať s poslancami v najbližších týždňoch na neutrálnej pôde, kde si pomenujeme či a akým spôsobom ideme martinskému hokeju pomôcť. A ak áno, kde tieto peniaze zoberieme, či presnejšie povedané, kde ich už z plánovaných rozpočtových prostriedkov uberieme, keďže rozpočet mesta sa nafúknuť nedá. Myslím si, že už v blízkom čase bude známe oficiálne stanovisko mesta a mestského zastupiteľstva.“
Odznelo aj to, že ak by poslanci skutočne nechceli hľadať riešenia, tak by sa dnešné stretnutie ani neuskutočnilo. Aj napriek tomu, že sa v tom čase konalo zasadnutie mestskej rady prišlo 14 poslancov odhodlaných hľadať riešenie. Primátor prišľúbil, že vo všeobecnom záujme, aby v Martine bol aj naďalej kvalitný hokej, v najbližšej dobe zvolá stretnutie podnikateľských subjektov, pretože ak skutočne ide o spoločnú vec, tak nemôže byť len mesto Martin stavané do úlohy subjektu, na ktorom to bude stáť alebo padať. Je totiž najvyšší čas na to, aby všetci ktorí deklarujú, že majú záujem pomôcť naozaj aj finančne prispeli a hokej tak mohol v našom meste naďalej úspešne fungovať.