Martinčania si vybrali cyklistické trasy

pridané: 11.03.2012, kategória: tlačové správy

V prvom elektronickom prieskume verejnej mienky Martinčania uprednostnili budovanie cyklotrás. Možnosť využiť priamu demokraciu a rozhodnúť o niekoľkomiliónovom úvere oslovila takmer 5 tisíc Martinčanov.

Účasť v prvom elektronickom prieskume verejnej mienky, ktorý vyvrcholil 10. marca, dosiahla 10,54 percent. Zo 47 285 oprávnených voličov sa v prieskume vyjadrilo 4 982 občanov. Až 1 968 z nich hlasovalo za dobudovane cyklistických trás, čo predstavuje 39,74 percent.
Hlasovanie cez internet, z pohodlia obývačky alebo z ktoréhokoľvek iného miesta s prístupom na internet, využilo celkovo 355 voličov. Celkovo sa medzi 15. a 20. februárom do systému zaregistrovalo 488 Martinčanov, čo predstavuje trištvrtinovú účasť internetových voličov. Zaujímavosťou je aj fakt, že internetoví voliči by na druhé miesto dali rekonštrukciu námestia S. H. Vajanského. To však neplatilo pri voličoch, ktorí preferovali osobnú účasť v hlasovacích miestnostiach, keď svojimi hlasmi prekrúžkovali v celkovom poradí na druhé miesto vybudovanie denného stacionáru pre seniorov.

„Som rád, že Martinčania si vyskúšali priamu demokraciu v praxi. Mnohí Slováci sa jej len nedávno domáhali na námestiach a nám v našom meste pomohla pri rozhodovaní o tom, ako použiť niekoľkomiliónový úver. Dôveru sme vložili do rúk občanom, verím, že zo svojím rozhodnutím budú spokojní. A aj keď sme stredne malé mesto, opäť sme raz Slovensku dokázali, že kde je vôľa meniť veci k lepšiemu, cesta sa vždy nájde,“ vyjadril sa pri tejto príležitosti primátor mesta Martin Andrej Hrnčiar.

Elektronické referendum je pokračovaním projektu Transparentné mesto. Občanom dáva do rúk nástroj, ktorý výrazným spôsobom zavádza do praxe priamu demokraciu a dostávajú možnosť priamo svojimi hlasmi spolurozhodovať o chode mesta. V historicky prvom prieskume v meste obyvatelia svojím hlasovaním pomohli poslancom pri výbere investičnej akcie, na ktorú si mesto plánuje vziať väčší úver. V roku 2011 mesto splatilo desaťročný úver vo výške 5,6 milóna eur. Z tohto úveru boli v minulosti financované viaceré veľké investičné akcie ako pešia zóna, či opravy a rekonštrukcie ciest a chodníkov. Mesto Martin sa aj v ťažkých krízových časoch vďaka účinným úsporným opatreniam a zodpovednému hospodáreniu radí v rámci Slovenska medzi najmenej zadĺžené mestá.
Mesto Martin spoločne s mestským zastupiteľstvom rozhodlo, že túto priaznivú situáciu využije v prospech občanov a naplánuje si ďalší úver. Financie nebudú použité na bežné výdavky a chod mesta.
Dôvody, prečo sa elektronický prieskum konal práve v deň volieb, sú dva. Spojením materiálovo technického zabezpečenia s organizáciou parlamentných volieb mesto ušetrí vyše 5 000 eur a náklady by tak nemali prevýšiť sumu 2 000 eur. Ak by sa prieskum uskutočnil samostatne, mesto by vyšiel na 7 500 eur. Mesto si myslí, že ak by sa prieskum konal samostatne v inom termíne, negatívne by sa to odrazilo aj na nižšej účasti.


Zápisnica komisie elektronického prieskumu verejnej mienky (pdf, veľkosť:2982.3 kB)